Ankieta dla pacjentów. Rozpoczęło się badanie jakości świadczeń medycznych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 grudnia 2022 13:02

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział ważne zmiany. -Rozpoczynamy systematyczne badanie świadczeń medycznych z punktu widzenia jakości pacjenckiej – poinformował.

Ankieta dla pacjentów. Rozpoczęło się badanie jakości świadczeń medycznych
Minister zdrowia zapowiedział badanie świadczeń medycznych. Fot. Shutterstock
  • Rozpoczęto badanie jakości świadczeń medycznych z punktu widzenia pacjentów
  • Pacjenci mogą podzielić się opinią o świadczeniu, z którego skorzystali - na IKP lub w rozmowie z ankieterami dzwoniącymi w imieniu NFZ
  • Ankieta jest anonimowa, choć pacjent wypełnia ją na własnym Internetowym Koncie Pacjenta, do wysłanej ankiety nie zostaną dołączone jego dane

Opinie pacjentów na temat świadczeń

Poznanie opinii pacjentów na temat jakości świadczeń medycznych ma pomóc zdiagnozować najczęstsze problemy, na jakie natrafiają. W efekcie ma to poprawić usługi, tak by były lepiej dostosowane do potrzeb pacjentów. MZ zaznacza, że poprawa jakości opieki zdrowotnej to element długofalowej polityki resortu.

- Rozpoczynamy systematyczne badanie świadczeń medycznych z punktu widzenia jakości pacjenckiej. Doświadczenie pacjenta w trakcie leczenia będzie badane przy użyciu specjalnej ankiety wypracowanej przez @NFZ_GOV_PL razem z organizacjami pacjenckimi - napisał na Twitterze szef MZ.

Minister załączył wpis Centrum e-Zdrowie. Podano w nim, że rozpoczęło się badanie jakości świadczeń medycznych, a pacjenci mogą podzielić się opinią o świadczeniu, z którego skorzystali, na IKP lub w rozmowie z ankieterami dzwoniącymi w imieniu NFZ.

Pytania zadawane pacjentom w ankiecie zamieszczonej w Internetowym Koncie Pacjenta oraz telefonicznie przez ankietera są identyczne.

Jak wygląda ankieta?

Jest to pięć pytań, które dotyczą sprawności w zapisaniu pacjentów na wizytę, zachowania i postawy pracowników rejestracji, zaangażowania lekarza, stopnia zrozumiałości informacji oraz prawdopodobieństwa polecenia placówki w przyszłości. Pacjenci będą oceniali te obszary w skali od 1 do 10 punktów.

Na Internetowym Koncie Pacjenta będą mogli ocenić w ten sposób zrealizowane zdarzenia medyczne. Znajdą je w zakładce "Historia leczenia". Z kolei ankieterzy sami skontaktują się z pacjentem.

Jeżeli zachowanie lub tożsamość ankietera będą budzić wątpliwości, to pod bezpłatnym numerem infolinii NFZ - 800 190 590 - pacjenci mogą zweryfikować i potwierdzić dane ankietera.

Ankieta jest anonimowa. Mimo że pacjent wypełnia ją na własnym Internetowym Koncie Pacjenta, do wysłanej ankiety nie zostaną dołączone jego dane. Natomiast ankieterzy telefoniczni znają tylko numer telefonu, płeć pacjenta, placówkę, w której się leczył, oraz datę skreślenia pacjenta z harmonogramu przyjęć, prowadzonego przez tę placówkę. Ankieterzy nie mają dostępu do imienia i nazwiska pacjenta ani do jego numeru PESEL. Nie dysponują również informacjami wrażliwymi, np. nie wiedzą, z których świadczeń medycznych korzystali pacjenci.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) ma każda osoba, która ma PESEL. Musi tylko je aktywować przez zalogowanie się na konto. Aktywnych jest 16,5 mln IKP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum