Ankieta BBN: odpowiedziało już ponad 450 szpitali

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2010 11:57

Na ankietę Biura Bezpieczeństwa Narodowego dotyczącą finansowania ZOZ-ów odpowiedziało już ponad 450 dyrektorów placówek.

Kwestionariusz dotyczący stanu finansowania placówek ze środków publicznych otrzymało ponad 730 szpitali i przychodni w całej Polsce. Aleksander Szczygło, szef BBN, który rozesłał ankiety, poprosił dyrektorów ZOZ-ów, aby przesyłali odpowiedzi aktualne na 15 stycznia 2010 r.

Ze wstępnej analizy otrzymanych w ciągu miesiąca ponad 450 odpowiedzi wynika, że w 2010 r. jest znacznie mniej pieniędzy na leczenie w szpitalach niż w 2009 r. Mimo znacznego zaintersowania ankietami, w opinii ministra Szczygło nadal nie ma pełnej wiedzy co do wielkości nakładów finansowych na ochronę zdrowia w 2010 r.

W informacjach przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż pojawiają się sprzeczności. Jak podaje PAP, 21 stycznia 2010 r. wiceminister zdrowia Jakub Szulc oświadczył w Sejmie, że prezes NFZ uruchomi fundusz zapasowy i przeznaczy z niego na świadczenia medyczne 2,2 mld zł.

Wcześniej, 10 stycznia 2010 r., w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przyznał, że NFZ nie ma żadnych rezerw, a „wszystkie poduszki bezpieczeństwa zostały już wystrzelone”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum