Angela Merkel przyjęła dwie różne szczepionki. Najpierw była AstraZeneca, potem Moderna. Jak to możliwe?

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 11:09

Angela Merkel przyjęła kilka dni temu drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 koncernu Moderna. Co ciekawe w kwietniu kanclerz otrzymała AstraZenekę. Podawanie mieszanych szczepionek nie jest rekomendowane przez WHO

Kanclerz Angela Merkel przyjęła dwie różne szczepionki przeciw COVID-19/Fot. PAP/EPA/HENNING SCHACHT / POOL
  • Rzecznik niemieckiego rządu przekazał informację o przyjęciu przez Angelę Merkel drugiej dawki szczepionki firmy Moderna
  • Poprzednio kanclerz Niemiec została zaszczepiona szczepionką od koncernu AstraZeneca
  • W Niemczech szczepionkę AstraZeneca podaje się osobom powyżej 60. roku życia
  • W Niemczech praktykowane jest mieszanie szczepionek

Rzecznik niemieckiego rządu przekazał do wiadomości, że kanclerz Angela Merkel została w pełni zaszczepiona. Jednak, co zaskakujące, 66-letnia Merkel przyjęła dawkę innego preparatu, niż za pierwszym razem.

Kanclerz Niemiec po pełnym zaszczepieniu

Kilka dni temu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert przekazał, że kanclerz Niemiec przyjęła szczepionkę Moderny (mRNA). Jak czytamy w informacji zamieszczonej przez TVN24, w kwietniu Angela Merkel otrzymała preparat od AstraZeneki.

Pod koniec marca tego roku niemiecka komisja do spraw szczepień (STIKO) zaleciła, aby szczepionkę przeciw COVID-19 od koncernu AstraZeneca podawać wyłącznie osobom po 60. roku życia. Decyzja została podjęta po tym, jak stwierdzono u młodszych osób sporadyczne przypadki występowania zakrzepicy po przyjęciu dokładnie tej szczepionki.

W Niemczech szczepienia przeciw COVID-19 przebiegają naprawdę sprawnie. Pierwszą dawkę przyjęła nieco ponad połowa mieszkańców.

Mieszanie szczepionek - czy to możliwe?

WHO odradza łączenie szczepionek przeciw COVID-19. Przypomnijmy, w Polsce zaleca się podawanie dwóch dawek tego samego preparatu. Z kolei AOTMiT wskazuje, że mieszanie szczepionek zwiększa ryzyko niepożądanych skutków.

W Niemczech tzw. szczepienia łączone są równoważne z podawaniem dwóch dawek tego samego preparatu. Jakiś czas temu przeprowadzono badania w Szpitalu Uniwersyteckim Kraju Saary w Homburgu. Przeprowadzono eksperyment na grupie 250 osób. Część z nich otrzymała dwie dawki od AstraZeneki, inni dwie dawki BioNTech, a trzecia grupa uczestników przyjęła jedną dawkę od firmy AstraZeneca i drugą od BioNTech.

Finalnie wykazano, że podwójna dawka szczepionki BioNTech, jak również kombinacja z AstraZeneką były skuteczniejsze niż dwie dawki od samej AstraZeneki. Pacjenci, którzy otrzymali jedną z dwóch pierwszych opcji szczepionek wytworzyli aż 10 razy więcej przeciwciał.

Niemiecki resort zdrowia zgodnie z wytycznymi Instytutu Paula Ehrlicha, rekomenduje podawanie mieszanych szczepionek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum