Anestezjolodzy piszą do ministra ws. specjalizacji intensywna terapia

Autor: BMX/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2015 17:46

Związek Zawodowy Anestezjologów wystosował list do ministra zdrowia, w którym domaga się wyjaśnień ws. trybu powołania na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie intensywnej terapii prof. Janiny Stępińskiej.

Anestezjolodzy piszą do ministra ws. specjalizacji intensywna terapia
Fot. Archiwum

"Pragniemy przypomnieć, że decyzja Ministra Zdrowia o utworzeniu nowej specjalizacji o nazwie intensywna terapia podjęta została bez konsultacji ze środowiskiem lekarzy anestezjologów" - zaznacza w piśmie Jerzy Wyszumirski, przewodniczący Zarządu Głównego ZZA.

"ZZA wyrażając dezaprobatę dla trybu wprowadzenia istotnych zmian związanych z bezpieczeństwem zdrowia obywateli zwrócił się do ówczesnego premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję, dzięki której 9 maja 2013 roku doszło do spotkania z wiceministrem zdrowia Krzysztofem Chlebusem ze środowiskami anestezjologicznymi oraz krajowymi konsultantami w dziedzinach neurologii, toksykologii klinicznej, chorób zakaźnych. W spotkaniu uczestniczyła prof. Stępińska" - przypomina Jerzy Wyszumirski.

Wskazuje, że w trakcie spotkania m.in. ustalono, że nowa specjalizacja jest dodatkową ofertą edukacyjną dla wielu specjalistów i jej stworzenie nie ma na celu dezorganizacji budowanych od 50 lat struktur oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii.

Obecnie ZZA zwraca się w piśmie do ministra zdrowia z pytaniem, czy ustalenia z maja 2013 roku są nadal obowiązujące i czy w związku z powołaniem krajowego konsultanta w dziedzinie intensywnej terapii planowany jest podział specjalizacji anestezjologii i intensywnej terapii na dwie niezależne.

"Zaznaczamy, że działania Ministra Zdrowia mające na celu utworzenie nowej specjalizacji kosztem obecnie istniejącej budzą niepokój i dezaprobatę lekarzy anestezjologów"  - podkreśla Jerzy Wyszumirski.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum