Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia | 28-10-2011 13:32

Andrzej Włodarczyk: za dwa lata NFZ będzie miał konkurencję

Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia podczas piątkowej (28 października) konferencji prasowej poinformował, że wprowadzenie konkurencyjnego do Narodowego Funduszu Zdrowia operatora na rynek to kwestia jeszcze co najmniej dwóch lat przygotowań.

- Wprowadzenie konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia na rynku ochrony zdrowia jest jak najbardziej potrzebne. Jestem akurat takim podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, który od wielu lat głośno publicznie twierdzi, że monopol to nie jest najlepsze rozwiązanie, nawet w ochronie zdrowia - mówi minister Włodarczyk.

Dodał, że cieszy się z decyzji premiera i minister zdrowia, które zostały już publicznie ogłoszone, że resort będzie przygotowywał system ochrony zdrowia do dopuszczenia do obrotu daniną publiczną, jaką jest składka zdrowotna, innych operatorów niż NFZ.

- Taka konkurencja na pewno poprawi sytuację pacjentów, ale również myślę, że nie zaszkodzi publicznemu płatnikowi. Podkreślam, że nie jest tu mowa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, ale o dopuszczeniu do zarządzania składką zdrowotną przez innych operatorów, niż NFZ - wyjaśnił Włodarczyk.

Oznacza to, że będzie drugi, może trzeci i czwarty ubezpieczyciel. Jednak to pacjent będzie decydował o tym, do którego ubezpieczyciela będzie chciał się zapisać.

- Przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych do wprowadzenia tego rozwiązania wymaga czasu. Moim zdaniem realny termin wprowadzenia konkurencji do NFZ, to co najmniej dwa lata. Przypominam, że konieczne będzie, między innymi, przeprowadzenie pilotażu. Podkreślam, że cała operacja wprowadzenia alternatywnych do NFZ operatorów na rynek ochrony zdrowia wymaga bardzo mądrego i dokładnego przygotowania - tłumaczy minister.