Andrzej Olechowski: potrzebna konkurencja wśród ubezpieczycieli w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2010 17:28

Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski zapowiedział w sobotę, że - jeśli wygra wybory - wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która wprowadzi konkurencję wśród ubezpieczycieli w ochronie zdrowia.

– Kluczem do reformy ochrony zdrowia, spowodowania, że będzie ona przyjazna dla pacjentów, jest wprowadzenie do niej konkurencji. Tę konkurencję należy zacząć wprowadzać od ubezpieczycieli. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, kiedy jeden wielki ubezpieczyciel, czyli NFZ zawiera kontrakty z różnymi podmiotami - państwowymi i prywatnymi – powiedział Olechowski na konferencji prasowej w Warszawie.

Zadeklarował, że jako prezydent wystąpiłby z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

– Podjąłbym mediacje z partiami politycznymi, szukałbym wyjścia. Możliwe, że partie zgodziłyby się na demonopolizację ubezpieczeń społecznych – mówił.

Według niego, ubezpieczenia muszą być obowiązkowe.

– Wszyscy muszą być ubezpieczeni, tym, których na to nie stać, będzie musiało pomóc państwo. Do tego mogłyby być ubezpieczenia dodatkowe - dzisiaj wiele ludzi ubezpiecza się dodatkowo, ale nie jest to wgrane w system. Państwo musiałoby dbać o jakość polis ubezpieczeniowych, określałoby ich zakres obowiązkowy – tłumaczył kandydat na prezydenta.

Olechowski uważa, że forma własności w służbie zdrowia jest dzisiaj „absolutnie drugorzędna”.

– Najważniejsza jest konkurencja po stronie ubezpieczycieli, którzy będą starali się mieć jak najwięcej klientów, przez co będą starali się również, żeby obsługa w zakładach zdrowia była na dobrym poziomie. Przy konkurujących ubezpieczycielach nie może wystąpić sytuacja, że w Polsce nikt nie tnie ślepej kiszki, bo mu się to nie opłaca. Ubezpieczyciele będą musieli zamówić ileś operacji ślepej kiszki, bo to jest potrzebne pacjentom – snuł rozważania Olechowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum