Andrzej Mądrala: ustawa nie gwarantuje 6 proc. PKB na zdrowie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2019 11:28

Dzięki odpowiedniej metodologii liczenia ustawę gwarantującą 6 proc. PKB na zdrowie "zrealizujemy"  bezkosztowo, ale jednocześnie nigdy nie dojdziemy do takiego poziomu - ocenia Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Andrzej Mądrala: ustawa nie gwarantuje 6 proc. PKB na zdrowie
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP Fot. PTWP

Jak zauważa Mądrala, w ustawie jest zapis, który mówi, że wartość PKB jest ustalana na podstawie wartości określonej w obwieszczeniu prezesa GUS wydawanym na podstawie art. 5 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o sposobie obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto, według stanu na dzień 31 sierpnia.

"I co z tego wynika? Otóż ustawa określa, jaki odsetek PKB jest przeznaczany w każdym roku na ochronę zdrowia. Jak wiadomo, do pokazania powyższej zależności musimy mieć dwie składowe - wydatki na ochronę zdrowia (które można policzyć już we wrześniu, jak pojawi się projekt ustawy budżetowej) i druga składowa, czyli wysokość PKB. Powyższy zapis stanowi, że bierzemy wartość PKB de facto sprzed dwóch lat (GUS publikuje ok. maja wstępny rachunek o wysokości PKB za rok poprzedni)" - czytamy interpretację wiceprezydenta Pracodawców RP w "Rzeczpospolitej".

Kwestiom związanym z finansowaniem ochrony zdrowia poświęconych jest kilka sesji podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

Mądrala podkreśla, że jeśli wysokość wydatków na ochronę zdrowia w roku 2018, które według metodyki ustawowej wyniosły 91,5 mld zł, odniesiemy do PKB z 2018 r., to okaże się, że osiągnęły one rekordowo niski poziom - 4,35 proc. PKB.

Ekspert konstatuje, że ustawa wprowadzająca wzrost udziału inwestycji w zdrowie w relacji do PKB może doprowadzić do tego, że w 2024 r. będziemy państwem, które przeznacza na ochronę zdrowia najmniej w Europie.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum