Andrzej Mądrala o sieci szpitali: dla prywatnych placówek nie będzie pieniędzy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2017 15:00

Od chwili zaznajomienia się z koncepcją tzw. sieci szpitali nie widzimy możliwości radykalnej zmiany naszej sytuacji w systemie służby zdrowia. Do końca liczyliśmy, że prezydent nie podpisze tej ustawy - mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP podczas sesji ’’Polski szpital 2017’’ w środę (10 maja) na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2017 w Katowicach.

Andrzej Mądrala o sieci szpitali: dla prywatnych placówek nie będzie pieniędzy
Na zdj. Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. Fot. PTWP

Wskazał, że z wieloletniego planu finansowego wicepremiera Mateusza Morawieckiego wynika, że nie ma szans w najbliższym okresie - tak jak było to mówione jeszcze w lipcu 2016 r. - żeby nakłady na ochronę zdrowia wzrosły chociażby do 5 proc. PKB, a w 2029 r. do 6 proc. PKB.

- Po kwietniowym spotkaniu z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną zorganizowaliśmy akcję w ramach której rozmawiamy o tym, co dalej ze szpitalami prywatnymi. Dotychczasowe spotkania jednoznacznie wskazują na to, że wiele z nich nie znajdzie się w sieci i co gorsze, że na konkursy nie zostanie pieniędzy - podkreślał wiceprezydent Mądrala.

Dodał, że wielu szefów oddziałów Funduszu przyznaje, że na konkursy zostanie 3 proc. z całości środków, inni mówią o 1,5 proc. Natomiast z Centrali NFZ słychać głosy, że w niektórych oddziałach może w ogóle tych pieniędzy nie będzie.

- Musimy się wykazać wielką wiarą, ale prawda jest taka, że ośrodki prywatne nigdy nie miały w naszym kraju zielonego światła. Powstawały za pieniądze rodziny, przyjaciół czy z wielkich kredytów, które dalej są spłacane. Dzisiaj stoimy w miejscu, bo nie będzie więcej pieniędzy - z wielką obawą obserwujemy te zmiany. Jako przedstawiciele organizacji pracodawców będziemy przyglądać się, co będzie działo się dalej - zapewniał Andrzej Mądrala.

Podał, że Pracodawcy RP spotkali się ze Stowarzyszeniem Obywatele dla Zdrowia, zrzeszającym największe organizacje pacjentów i wspólnie zamierzają monitorować sytuację w kraju.

- Chciałbym kiedyś powiedzieć: pomyliłem się, ale na razie nie widzę żadnego, nawet zielonkawego światła i obawiam się, że nie tylko nie będzie nas w sieci, bo tylko szpitale, które zostały przekazane w prywatne ręce przez niektóre miasta mają szansę, żeby egzystować. Dla pozostałych prywatnych, jednodniowych czy planowych, nie będzie środków na kontraktowanie - podsumował Mądrala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum