PAP/Rynek Zdrowia | 15-06-2020 13:45

Andrzej Duda w Lublinie o strategii onkologicznej i ośrodkach onkologicznych

Na konieczność powstawania wyprofilowanych ośrodków realizujących terapie onkologiczne w formie m.in. profilaktyki, diagnostyki oraz - w przypadku wykrycia choroby - jak najskuteczniejszego leczenia jak najnowszymi metodami - wskazywał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Trwa kampania przed wyborami prezydenckimi Fot. andrzejduda.pl

W poniedziałek prezydent odwiedził Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, które w ostatnich latach zostało rozbudowane i zmodernizowane. To jeden z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który prowadzi pełnoprofilowe, wysokospecjalistyczne leczenie onkologiczne pacjentów nie tylko z Lubelszczyzny, ale również z całego kraju.

Jak mówił Andrzej Duda, Centrum to nabiera "nowego, pełnego oblicza", które będzie "we wschodniej części naszego kraju, jako jedyna placówka o takim potencjale i takiej sile, rzeczywiście wspierać walkę i starania o to, by jak najmniej osób zapadało na nowotwory, zwłaszcza złośliwe, oraz żeby leczenie odbywało się w sposób jak najbardziej skuteczny i jak najbardziej komfortowy".

- Poczynając od działań profilaktycznych, przede wszystkim badania profilaktyczne, a więc szybką wykrywalność, która stanowi kwestię fundamentalną oraz poprzez komfortową terapię, leczenia, rehabilitacje i opiekę - przekonywał. Duda wskazywał, że to wszystko ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób onkologicznych, które jest "wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym".

Prezydent powołał się na statystyki, które - przytaczał - mówią, że w ciągu 5 lat liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie o 15 proc., a w ciągu 10 lat nawet o 28 proc. Mówił, że to zagrożenie związane jest m.in. z rozwojem świata, czynnikami cywilizacyjnymi, ale też m.in. z dietą i stresem. - To także naturalny element będący konsekwencją wydłużającego się czasu życia człowieka - im dłuższe życie, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną - zauważył.

W związku z tym wskazywał na potrzebę programu narodowej strategii, która będzie "prowadziła od profilaktyki edukacyjnej o tym, jak żyć, żeby zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór, poprzez diagnostykę i częste badania (...) i w przypadku wykrycia nowotworu, jak najszybsze i jak najskuteczniejsze leczenie jak najnowszymi metodami". Wskazywał, że do tego niezbędne są "wyprofilowane ośrodki, które będą te terapie realizowały". Takim ośrodkiem - jego zdaniem - jest właśnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.