Andrzej Duda o powrocie do szkół: żadnej nauki w jakichś systemach hybrydowych

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 06:40

Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu Rady Gabinetowej zajął stanowisko w dwóch kluczowych kwestiach: obowiązkowych szczepień oraz powrotu do szkół. - Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych - ogłosił.

Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się w poniedziałek (30 sierpnia) po zakończeniu Rady Gabinetowej dot. przygotowań szkół na kolejną falę koronawirusa
  • Podkreślił, że rok szkolny rozpoczyna się normalnie i nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu
  •  - Są szkołom przekazywane specjalne dystrybutory płynu odkażającego, które zawierają także i termometr - powiedział prezydent
  • Stwierdził też, że nie przewiduje się, żeby dzieci i młodzież miały uczestniczyć w lekcjach w maseczkach 

Powrót do szkoły - bez lockdownu, bez systemu hybrydowego 

Prezydent powiedział, że otrzymał ze strony rządu pełną informację dotyczącą przygotowania szkół do nowego roku szkolnego.

- Najważniejszą informacją jest to, że rok szkolny rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu, nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych. Dzieci i młodzież idą normalnie do szkoły, tak jak zawsze - oświadczył prezydent.

Oczywiście - zaznaczył - szkoły zostały dodatkowo wyposażone w infrastrukturę zabezpieczającą.

- Są szkołom przekazywane specjalne dystrybutory płynu odkażającego, które zawierają także i termometr - mówił Andrzej Duda. Dodał też, że szkoły otrzymują maseczki oraz rękawice.

- W szkołach to podstawowe zabezpieczenie będzie - zapewnił prezydent. 

Na lekcjach uczniowie bez maseczek - co innego w czasie przerw

- Nie przewiduje się, żeby dzieci i młodzież miały uczestniczyć w lekcjach w maseczkach; wyłącznie w częściach wspólnych, w czasie przerw, będzie obowiązek noszenia maseczek - podkreślił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Jak dodał obowiązkowe maseczki w częściach wspólnych, w czasie przerw, to wynik tego, że niemożliwe jest w praktyce utrzymanie w tych miejscach dystansu społecznego.

- Nie przewiduje się w ogóle, żeby mógł zostać wprowadzony lockdown gospodarki czy lockdown szkolny. Przewiduje się, że życie szkolne będzie toczyło się normalnie  - mówił prezydent.

Podkreślił, że realizowany jest Narodowy Program Szczepień i prawie 19 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych i zachęcał pozostałych do szczepienia się. Przypomniał, że nie są planowane obowiązkowe szczepienia i sam deklarował, że jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień.

Prezydent poinformował, że w pierwszym tygodniu roku szkolnego będzie prowadzona akcja informacyjna, w drugim tygodniu rodzice będą mogli złożyć deklarację o zaszczepieniu dziecka, a same szczepienia będą prowadzone od trzeciego tygodnia w zależności od liczby zainteresowanych - w szkołach lub wskazanych ośrodkach. 

- Szczepienie przynosi efekty i dlatego zachęcamy do tego, żeby się szczepić, bo bardzo rzadko zdarzają się przypadki, by ktoś, kto wcześniej był odpowiednio zaszczepiony, ciężko przechodził koronawirusa czyli trafiał do hospitalizacji - przekonywał prezydent Duda.

Prezydent: nie będzie dzielenia dzieci na zaszczepione i niezaszczepione

Dodał: - Często słyszy się, że rodzice obawiają się, iż dzieci zostaną podzielone na te, które zostały zaszczepione i te, które nie; a te niezaszczepione nie będą mogły chodzić do szkoły, a te zaszczepione będą mogły.

- Pan minister powiedział: zdecydowanie nie. Zdecydowanie jest przeciwnikiem takiego dzielenia dzieci według takiego kryterium, nie przewiduje się w ogóle czegoś takiego. Musiałoby dojść do bardzo znacznego pogorszenia sytuacji, w sposób nieprzewidziany - stwierdził w poniedziałek (30 sierpnia) prezydent Andrzej Duda.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum