×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Andrusiewicz zapewnia, że ustawa o jakości wróci do Sejmu. "Potknięcia zawsze mogą się zdarzyć"

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autorzy: Paulina Gumowska; Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia   • 07 lutego 2023 18:50

Ustawa o jakości zdobędzie polityczne poparcie i wróci do Sejmu? W kuluarach posłowie mówią, że w tej kadencji nie ma już na to szans. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia komentując przegrane głosowanie, odpowiada: ze spokojem podchodzimy do prac sejmowych. Tego typu potknięcia zawsze mogą się zdarzyć.

Andrusiewicz zapewnia, że ustawa o jakości wróci do Sejmu. "Potknięcia zawsze mogą się zdarzyć"
Andrusiewicz o przegranym głosowaniu ws. ustawy: ze spokojem podchodzimy do prac sejmowych. Fot. PAP/Rafał Guz

Kiedy ustawa o jakości wróci do Sejmu?

Przypomnijmy: we wtorek, 7 lutego, w Sejmie planowane było drugie czytanie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Projekt jednak spadł z porządku obrad, po tym, jak w poniedziałek późnym wieczorem Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie w tej sprawie. Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia powiedział: na razie nie wiemy, kiedy odbędzie się posiedzenie dotyczące ustawy o jakości. Decyzją prezydium komisji nie będziemy na razie wracali do ustawy. Dodał: jeżeli będzie planowana na najbliższe marcowe posiedzenie Sejmu, wówczas dzień wcześniej wieczorem, bądź w dniu posiedzenia rano zajmiemy się nią w komisji. Jeżeli nie będzie jej w kwietniu, to też nie będziemy wtedy do niej wracać. 

Taki obrót sprawy wywołał konsternację nawet wśród posłów opozycji, którzy założyli, że we wtorek dojdzie do mobilizacji posłów PiS i rządowy projekt ustawy wróci tego dnia do Sejmu. Później jednak pojawiła się narracja, że ustawy nie będzie nie tylko w ciągu najbliższego miesiąca, ale nie będzie jej w ogóle. Posłowie opozycji, z którymi rozmawialiśmy powoływali się przy tym na rozmowy z politykami PiS, którzy to, według relacji opozycji, sami mieli lansować tezę o pogrzebaniu ustawy w tej kadencji z powodu braku szerokiej politycznej akceptacji. 

Zapytaliśmy więc o dalsze losy ustawy wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Bolesława Piechę (PiS).

- Decyzję podejmuje marszałek Sejmu - skomentował krótko.

Co na to ministerstwo zdrowia? Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewnia, że resort jest z kontakcie z przewodniczącym Latosem. Andrusiewicz nie ma wątpliwości, że ustawa do Sejmu wróci.

– Ze spokojem podchodzimy do prac sejmowych. Tego typu potknięcia zawsze mogą się zdarzyć. Szkoda, że uchwalenie tak ważnej dla systemu ochrony zdrowia ustawy się opóźni, ale z pewnością ten rządowy projekt zostanie przeprowadzony przez Parlament – mówi Rynkowi Zdrowia.

Emocje studzi też Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. – Prace parlamentarne trwają. Niezależnie od potencjalnych opóźnień wierzę, że ta potrzebna ustawa zostanie wkrótce przyjęta – powiedział.

Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 7-9 marca. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum