Andrusiewicz: wjazd do Polski ze Słowacji i Czech tylko z negatywnym testem lub szczepieniem

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 12:10

Minister zdrowia najprawdopodobniej już w środę (24 lutego) przedstawi nowe obostrzenia związane z Covid-19, uzasadni też wprowadzenie dokumentów niezbędnych przy przekraczaniu granicy.

Andrusiewicz: wjazd do Polski ze Słowacji i Czech tylko z negatywnym testem lub szczepieniem
Fot.TT/SG
 • Dzisiejsze rozporządzenie nie wprowadza nowych obostrzeń, ani zmian w tych obowiązujących. Ma charakter porządkujący - mówił Andrusiewicz
 • Nie ma mowy o przywracaniu kontroli na przejściach granicznych - wyjaśnił rzecznik
 • Ograniczenia na południowej granicy wynikają z sytuacji w Czechach i na Słowacji - zaznaczył

- Rozporządzenie opublikowane dzisiejszej nocy (z poniedziałku 22 lutego na wtorek 23 lutego - red.) jest rozporządzeniem porządkującym pewne przepisy. To nie jest rozporządzenie, które wprowadza nowe obostrzenia czy też zmiany w tychże obostrzeniach - powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Zapowiedział, że nowe obostrzenia znajdą się w kolejnym, zapowiadanym rozporządzeniu.

- Teraz porządkujemy te przepisy dotyczące osób, które powinny być szczepione, bo jest dodatkowe zgłoszenie do rejestru osób z pierwszej grupy, chociażby zajmujących się opieką w ogrzewalniach czy też w noclegowniach dla osób bezdomnych - doprecyzowywał informację dotyczącą już opublikowanego rozporządzenia.

Ja dodał, w rozporządzeniu znalazły się zapisy dotyczące uczniów, studentów, którzy studiują zagranicą i powracają do kraju. I "oczywiście osób, które są zwalniane z kwarantanny".

Jak powiedział Andrusiewicz, "już wcześniej wspominaliśmy, że będzie zapis dotyczący udokumentowanego szczepienia". Taki zapis został wprowadzony. - Uznajemy szczepienia tymi szczepionkami, które są dopuszczone w graniach UE - mówił rzecznik.

Zdaniem rzecznika z  udokumentowaniem szczepienia nie ma problemu, ponieważ każdy kraj wydaje zaświadczenie potwierdzające, że dana osoba przeszła szczepienie. - Tak, jak w Polsce chociażby w ramach aplikacji możemy uzyskać potwierdzenie, czy może to być również wydruk z systemu komputerowego - taki wydruk za granicą po zaszczepieniu też dostaniemy mówił.

Jak przekazał, pytany o zasady kontroli wprowadzone w rozporządzeniu "na pewno nie przywracamy kontroli na przejściach granicznych".

- Te kontrole mogą być wyrywkowe, ale musimy się liczyć z tym, że jeżeli wjedziemy bez negatywnego wyniku testu i zostaniemy zatrzymani, i poproszeni o okazanie czy takiem wynikiem dysponujemy, to zostaniemy skierowani na kwarantannę, jeżeli takowego wyniku nie mamy - podkreślił.

Przypomniał, że osoba poddana kwarantannie też może być sprawdzana, bo trafia do systemu informatycznego. - System, którym dysponujemy został stworzony na potrzeby zapisywania do kwarantanny osób powracających z zagranicy, więc nie ma żadnego problemu, żeby osoby wjeżdżające do Polski nieposiadające dokumentacji poświadczającej fakt zaszczepienia albo negatywnego wyniku testu były do takiego systemu wpisywane i odbywały kwarantannę - powiedział.

Odpowiadając na pytanie dlaczego obostrzenia przy wjeździe będą dotyczyły tylko wjazdu z kierunku Słowacji i Czech a nie Niemiec, Andrusiewicz odpowiedział: - Na pewno minister uzasadni, ale kierujemy się tu skalą zakażeń w danych państwach. Ze względu na skalę zakażeń i rozwoju wirusa w wersji brytyjskiej, w tych państwach, to podejście jest jak najbardziej logiczne.

Podkreślił: - Nie mówimy o przywracaniu na przejściach granicznych kontroli, ale jeżeli chociażby za przejściem granicznym będzie jakiś punkt kontrolny i poproszeni zostaniemy o zaświadczenie, musimy takie zaświadczenie okazać, żeby nie wpaść w kwarantannę.

Pytany o możliwą rekomendację w nowym rozporządzeniu w zakresie podejścia do masek powiedział, że w zakresie przyłbic, szalików nie będzie podejścia miękkiego: - Będzie raczej kategoryczny zakaz używania tego typu rzeczy do zasłaniania nosa i ust z jednoczesną rekomendacją czego powinniśmy używać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze