Andrusiewicz: liczymy, że od czerwca Polska przystąpi do projektu tzw. paszportów covidowych

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia18 maja 2021 12:49

Do programu testowania tzw. paszportów covidowych Polska przystąpi w maju. Prawdopodobne daty są dwie: 21 lub 25 maja - mówi Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz: liczymy, że od czerwca Polska przystąpi do projektu tzw. paszportów covidowych
  • Będziemy dążyć do tego, aby na każde województwo przypadał nie więcej niż jeden szpital tymczasowy - mówił Andrusiewicz
  • Wkrótce minister zdrowia ogłosi też program w zakresie profilaktyki dla osób powyżej 40 roku życia oraz zdjęcia limitów przyjęć do specjalistów - zaznaczył
  • Jeśli chodzi o paszporty covidowe, wczoraj została złożona przez Polskę deklaracja przystąpienia do projektu - dodał

- Spada liczba zakażeń, zmniejsza się liczba hospitalizacji z powodu Covid-19. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zostało zwolnionych 4,5 tys. łóżek covidowych. Obecnie ich obłożenie wynosi 39 proc,, a łóżek respiratorowych - 45 proc. - wskazywał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Jeśli chodzi o odmrażanie łóżek covidowych dla pacjentów z innymi chorobami, w ostatnim tygodniu "oddanych" zostało ich 7 tys. W tym tygodniu chcielibyśmy osiągnąć poziom 25 tys. łóżek dla chorych z Covid-19 i będziemy go nadal sukcesywnie zmniejszać. Będziemy dążyć do tego, aby na każde województwo przypadał nie więcej niż jeden szpital tymczasowy - zaznaczył Andrusiewicz.

Profilaktyka 40+ i AOS bez limitów

- Mamy też odmrożone zabiegi planowe, chcemy, aby były jak najszerzej realizowane. Teraz najistotniejsze wydają się dwa typy schorzeń, w których pacjenci jak najszybciej powinni wrócić do diagnostyki i leczenia. Chodzi o onkologię i kardiologię. Szeroko powinni także wrócić na zabiegi pacjenci w zakresie ortopedii, bo te operacje zwykle można było wstrzymać - wyjaśnił.

- Wkrótce minister zdrowia ogłosi też program w zakresie profilaktyki dla osób powyżej 40 roku życia oraz zdjęcia limitów przyjęć do specjalistów. Te dwa projekty są ze sobą powiązane. Sądzę, że komunikat w tej sprawie pojawi się w tym tygodniu - zapowiedział Andrusiewicz.

Certyfikaty covidowe

- Jeśli natomiast chodzi o paszporty covidowe, wczoraj została złożona przez Polskę deklaracja przystąpienia do projektu, tj. do testowania systemu. Teraz konsorcjum musi nas do tych testów dopuścić. Prawdopodobne daty są dwie: albo będzie to 21 maja, albo 25 maja. Jest prawdopodobne, że zakończymy wszystko do 1 czerwca i Polska będzie gotowa do przystąpienia do projektu certyfikatów szczepiennych - wskazywał.

- Jeśli chodzi o obecność nowych mutacji w Polsce, mamy na dzisiaj 31 osób, u których odnotowano wariant południowoafrykański, 29 osób z potwierdzonym wariantem indyjskim i 6 osób z wariantem brazylijskim. Ogniska w zakonie, w Warszawie i Katowicach, są wygaszone, ostatnie osoby wychodzą już z izolacji i kwarantanny - wyjaśnił. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum