Andrusiewicz: 1400 mandatów za brak maseczki ostatniej doby

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia21 października 2021 11:12

- W ciągu minionej doby policja wystawiła 1400 mandatów za brak maseczki, a 100 spraw skierowano do sądu - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Policja otrzymała wytyczne, by zwiększać liczbę wystawianych mandatów.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kontrole policji i sanepidu w sprawie przestrzegania obostrzeń
  • Dotychczasowe upomnienia policja ma zamieniać w wystawianie mandatów
  • Minionej doby, za brak maseczki, ukarano 1400 osób. Sto spraw trafiło do sądu

Mandaty za brak maseczki. W ciągu doby policja wystawiła 1400 mandatów 

W środę, 20 października, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zaostrzenie sankcji za nieprzestrzeganie obostrzeń pandemicznych. Chodzi głownie o niestosowanie się do nakazu noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, czy środkach transportu publicznego.

- To już ten czas, kiedy trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki. Jestem w ciągłym kontakcie z policją, ze służbami sanepidu. Zostały wydane wytyczne dotyczące egzekwowanie tych obostrzeń, które w tej chwili funkcjonują - tłumaczył minister, zapowiadając kontrole patroli policji i sanepidu.

Szef resortu podkreślił również, że uzgodnił z policją, aby zamiast większej liczby pouczeń, wystawiano więcej mandatów, co ma wymusić skuteczniejsze przestrzeganie obostrzeń.

Czytaj: Wrócą obostrzenia? Obraduje Rada Medyczna. Niedzielski zapowiada mandaty

Minister zdrowia: eksplozja pandemii. Wrócą kontrole sanepidu i policji w dwóch województwach

- Skuteczniejsza egzekucja już następuje - mówi w czwartek, 21 października, Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Jestem po rozmowie z rzecznikiem komendanta głównego policji i tylko w ciągu ostatniej doby wystawiono 1400 mandatów za brak maseczki, za niezasłanianie nosa i ust. 100 spraw skierowano na postępowanie sądowe - tłumaczy Andrusiewicz

- W ponad 4 tys. przypadków skończyło się na pouczeniu, ale od tych pouczeń - jak wspominał minister Niedzielski - systematycznie będziemy odchodzić, na rzecz właśnie mandatów - dodaje. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zdradził, że skontrolowano 2700 środków transportu publicznego. 

Czytaj: Koronawirus. 21 października. Najnowszy raport z Ministerstwa Zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum