Analiza: reforma ochrony zdrowia nie da owoców tu i teraz

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2019 17:50

W planach PiS, proponującego Polkom i Polakom piątkę Kaczyńskiego, próżno szukać rozwiązań bezpośrednio związanych z systemem opieki zdrowotnej. Tylko, czy zapowiedzi opozycji są realne? - zastanawia się w komentarzu Dziennik Gazeta Prawna.

Analiza: reforma ochrony zdrowia nie da owoców tu i teraz
Przed wyborami do Europarlamentu mnożą się obietnice naprawy ochrony zdrowia. Fot. Archiwum

Bartosz Fiałek, autor komentarza, uważa, że zapowiedzi Koalicji Europejskiej zostały przedstawione w sposób nierealny i abstrakcyjny. Podkreśla jednocześnie, że ostatnie wyniki badań sondażowych wskazują, że obecnie najbardziej palącym problemem, który wymaga rozwiązania, jest ochrona zdrowia.

Niezależnie od formy pytania, ankietowani odpowiadają jednoznacznie - wolimy likwidację kolejek od nowej piątki PiS (zarówno każdej propozycji z osobna, jak i wszystkich razem); sprawując rządy, najpierw zajęlibyśmy się reformą opieki zdrowotnej; rząd troskliwy i odpowiedzialny to taki, który tworzy skuteczną ochronę zdrowia itp.

Tymczasem Koalicja Europejska w programie powołuje się na rzekome 100 mld zł, które pozwolą spełnić obietnice - ocenia Bartosz Fiałek i komentuje: Co niepokojące - mamy teoretycznie środki, znamy cel, którym jest poprawa jakości w ochronie zdrowia, ale nikt nie powiedział, w jaki sposób go zrealizować.

Czytaj: Schetyna: polska służba zdrowia może być taka, jak w Szwecji czy Niemczech

Od 30 lat różne grupy ekspertów próbują wprowadzić skuteczne zmiany w tej dziedzinie, lecz nikt jeszcze nie uzyskał długotrwałego, pozytywnego efektu. Przyczyną jest zbyt instrumentalne traktowanie systemu opieki zdrowotnej, którego reforma nie da owoców tu i teraz, lecz dopiero za kilka lat. Efekty nie będą widoczne w czasie jednej kadencji parlamentarnej. Dlatego zamiast rzeczywistej zmiany stosowane są działania pozorne. Mogą przynieść krótkotrwały sukces, lecz w ostatecznym rozrachunku prowadzą do porażki - podsumowuje.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum