Amazonki: Polska musi dogonić Zachód w leczeniu raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 15:55

Zmiany w leczeniu chorych na raka, monitorowanie przestrzegania praw pacjentów, promowanie najlepszych ośrodków onkologicznych - to cele Ruchu Społecznego Polskie Amazonki, który w środę (28 kwietnia) rozpoczął działalność.

Wyniki leczenia raka zależą od stadium w jakim zostanie wykryty, niestety zgłaszalność nawet na bezpłatne badania profilaktyczne jest w Polsce niska.

Pomysłodawczynią i prezesem stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny jest Elżbieta Kozik, która przez wiele lat kierowała Stowarzyszeniem "Amazonki" Warszawa-Centrum – organizacją skupiającą i wspierającą kobiety po mastektomii. Jak oświadczyła, Ruch Społeczny powołany został, by walczyć o polepszenie jakości usług medycznych w zakresie diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji chorych na raka. – Ruch zrzesza ludzi zainteresowanych zmianami w polskiej onkologii – podkreśliła.

Prezes Polskich Amazonek dodała, że impulsem do powołania nowej organizacji były m.in. coraz bardziej widoczne i pogłębiające się różnice w poziomie leczenia chorych na raka, dostępie do nowoczesnych terapii i jakości usług medycznych, występujące pomiędzy krajami "starej" i "nowej" Unii Europejskiej.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć Ruchu ma być policzenie chorych na nowotwory. Jak podkreślił Wiktor Chmielarczyk, lekarz z warszawskiego Centrum Onkologii, członek zarządu stowarzyszenia, wciąż nie wiemy, ilu w Polsce jest chorych na raka, są tylko szacunki. Jego zdaniem, można wykorzystać w tym celu zbliżający się spis powszechny. Dodał, że rozmawiał już w tej sprawie z przedstawicielami GUS.

Celem Ruchu jest także promowanie najlepszych ośrodków zajmujących się leczeniem nowotworów. – Chcemy informować pacjentów, gdzie są najlepsze warunki leczenia, a także docenić wysiłek lekarzy i innych osób, które w nich pracują – mówiła Grażyna Pawlak z zarządu stowarzyszenia. Ruch zamierza stworzyć również Straż Obywatelską, która monitorować ma wszelkie nieprawidłowości w podejściu do pacjenta.

– Zaczynamy od promowania zmian w obszarze leczenia raka piersi, ale w dłuższej perspektywie zamierzamy koncentrować się także na problemach pacjentów chorych na inne rodzaje nowotworów – powiedziała Kozik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum