Amantadyna bez limitów. Zniesiono ograniczenia w wydawaniu leku Viregyt-K

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/MZ02 sierpnia 2021 08:45

Amantadyna bez limitów. Ministerstwo Zdrowia zniosło ograniczenia w wydawaniu amantadyny. Obwieszczenie ministra zdrowia w tej sprawie zaczęło obowiązywać od poniedziałku, 26 lipca.

Amantadyna bez limitów. Zniesiono ograniczenia w wydawaniu leku Viregyt-K
Amantadyna. Od 26 lipca koniec z reglamentacją leku Fot. PTWP
  • Ministerstwo Zdrowia znosi ograniczenia w wydawaniu amantadyny
  • Obwieszczenie ministra zdrowia zostało wydane 23 lipca, zaczęło obowiązywać od poniedziałku, 26 lipca.
  • Przypomnijmy: leki z amantadyną, wcześniej podawane głównie pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami, stały się w Polsce bardzo popularne jako leki na COVID-19

Amantadyna. Od 26 lipca koniec z reglamentacją leku

Ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu amantadyny obowiązywały od 1 grudnia, a weszły w życie na podstawie obwieszczenia ministra zdrowia z 30 listopada 2020 roku. Ograniczało ono ilość wydawanego leku Viregyt-K (międzynarodowa nazwa to Amantadini hydrochloridum) na jednego pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym do trzech opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Dodatkowo zastrzeżono wówczas, że amantadyna może być wydawana wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją:

  • choroba i zespół Parkinsona
  • dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie

Nowe obwieszczenie ministra zdrowia

Nowe obwieszczenie w tej sprawie, wydane 23 lipca 2021 roku, znosi ograniczenie w ordynowaniu i wydawaniu amantadyny od poniedziałku, 26 lipca. To oznacza koniec z reglamentacją amantadyny.

- Od dnia 26 lipca 2021 r. znosi się ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta określone obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 102) – czytamy w obwieszczeniu.

Przypomnijmy: leki z amantadyną, wcześniej podawane głównie pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami, stały się w Polsce bardzo popularne w czasie pandemii koronawirusa. W leczeniu COVID-19 amantadynę rozpropagował przemyski pulmonolog i pediatra, dr Włodzimierz Bondar, który twierdził, że ma ponad 100 udokumentowanych przypadków wyleczenia COVID-19 dzięki amantadynie.

Nagły wzrost popularności amantadyny sprawił, że stała się trudno dostępna, a ceny leku znacznie wzrosły. W końcu Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację amantadyny, trafiła też na listę antywywozową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum