PAP/Rynek Zdrowia | 02-12-2011 17:14

Aleksander Sopliński wiceministrem zdrowia?

Były poseł PSL, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku Aleksander Sopliński ma zostać nowym wiceministrem zdrowia - dowiedziała się nieoficjalnie agencja ze źródeł w Stronnictwie. Sopliński zastąpi również związanego z tą partią Adama Fronczaka, któremu zarzucono konflikt interesów.

Czwartkowa "Rzeczpospolita" poinformowała, że Fronczak, który jest wiceministrem zdrowia nadzorującym rynek leków, od siedmiu lat zasiada w zarządzie łódzkiej Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki, wspieranej przez koncerny farmaceutyczne. Według dziennika minister zdrowia wszczął już kontrolę w tej sprawie, ma się nią też zająć CBA.

Rozmówcy agencji z PSL przekonują, że decyzja o tym, że Sopliński, któremu nie udało się uzyskać mandatu posła w tegorocznych wyborach, będzie proponowany na stanowisko wiceszefa resortu zdrowia, zapadła jeszcze zanim wybuchła ta afera.

Sam Sopliński nie chce rozmawiać na temat propozycji, jaką miał dostać.

- Nie zaprzeczam, są prowadzone rozmowy, ale decyzja należy do ministra zdrowia i premiera - ucina. Według informacji uzyskanych przez agencję, we wtorek (6 grudnia) Sopliński ma się spotkać z szefem resortu zdrowia Bartoszem Arłukowiczem.

Sopliński z wykształcenia jest lekarzem, skończył Akademię Medyczną w Gdańsku. Był ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, który znalazł się w dwudziestce najlepszych oddziałów szpitalnych tej specjalności w Polsce w rankingu tygodnika "Wprost".

Od 2005 r. przez dwie kadencje zasiadał w ławach poselskich. Pracował w komisji kultury fizycznej i sportu oraz komisji zdrowia. W 2011 r. nie udało mu się uzyskać mandatu.

Przed rozpoczęciem kariery sejmowej był samorządowcem m.in. przewodniczącym rady miasta Ciechanowa i wiceprzewodniczącym sejmiku mazowieckiego. Od 1973 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Fronczak zasiada w fotelu wiceministra od 2007 roku. Odnosząc się do zarzutów, które pojawiły się w "Rz" podkreślał, że jego funkcja w zarządzie łódzkiej Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki jest tylko honorowa i nie pobiera za to wynagrodzenia.