Akcja "Zdrowa praca": 350 lekarzy zrezygnowało z dodatkowych dyżurów

Autor: RMF/Rynek Zdrowia • • 01 września 2019 19:09

Około 350 lekarzy w całej Polsce zrezygnowało z dodatkowych dyżurów w ramach akcji "Zdrowa praca" - podaje rozgłośnia RMF.

Akcja "Zdrowa praca": 350 lekarzy zrezygnowało z dodatkowych dyżurów
FOT. Materiały prasowe; zdjęcie ilustacyjne

Stacja przypomina, że trwa zorganizowana przez młodych lekarzy akcja masowego wypowiadania klauzuli opt-out. Właśnie one pozwalają im pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. W ten sposób lekarze domagają się przede wszystkim szybszego wzrostu wydatków na ochronę zdrowia.

Lekarze liczyli jednak na znacznie większą skalę protestu. Szacowali, że klauzule opt-out wypowie nawet kilkanaście tysięcy osób. - Cały czas zachęcamy kolegów do udziału w akcji - podkreśla Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

- Sytuacja jest katastrofalna. Lekarze, których wykształcimy albo sprowadzimy z zagranicy nie zostaną na dłużej, jeśli będą musieli pracować w systemie, który prowadzi do wypalenia zawodowego - podkreśla Czarnecki. Główny postulat organizatorów akcji "Zdrowa praca" to zapis w ustawie, że wydatki na ochronę zdrowia wzrosną do poziomu 6 procent PKB do 2022, a nie - jak planuje rząd - do 2024 roku.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiada, że szybszy wzrost wydatków na zdrowie jest realny. Ale nie może zapisać w ustawie wzrostu tak szybkiego, jak oczekują tego rezydenci. - Musimy dążyć do poziomu europejskiego, natomiast ścieżkę mamy wytyczoną ustawowo do roku 2024 - przekonuje szef resortu zdrowia w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum