Akcja "Recepta na dobrą zmianę": młodzi lekarze walczą o podwyżki

Autor: polskieradio.pl/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2016 13:01

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy walczy o podwyżki dla lekarzy robiących specjalizację. Apelują o ujęcie przepisów w tej sprawie w przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Wynagrodzenie lekarza rezydenta, regulowane zapisami tej ustawy, wynosi obecnie "70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok".

To oznacza, że na rękę lekarz dostaje niewiele ponad 2 tysiące złotych - mówiła Anna Szarla z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Młody lekarz na starcie, zaczynający specjalizację, niedeficytową, np. dermatologię, okulistykę, ma pierwszą pensję w wysokości ok. 2200 zł netto miesięcznie. Przy specjalizacjach bardzo deficytowych, np. onkologii, czy pediatrii, kwota ta wynosi 2500 zł, czyli 300 zł więcej - podaje liczby gość Polskiego Radia 24.

Niskie wynagrodzenie lekarza rezydenta to jedna z największych przeszkód, która uniemożliwia wielu lekarzom w Polsce zdobycie specjalizacji, albo zachęca do wyjazdów do pracy za granicę.

- Na razie chcielibyśmy, żeby w ustawie znalazł się zapis gwarantujący kwotę dla lekarza rezydenta w wysokości przynajmniej 110 proc. średniej krajowej, bo w tym momencie dostajemy trochę ponad 70 proc. średniej krajowej - podkreśla Anna Szarla.

Ministerstwo Zdrowia nie planuje obecnie zmiany wynagrodzeń młodych lekarzy. I dlatego zorganizowana została akcja mająca nagłośnić ich postulaty - "Recepta na dobrą zmianę". Lekarze rezydenci, stażyści i studenci kierunków medycznych wysyłają "recepty na lek, który ma uzdrowić obecną chorą sytuację".

Pisma, których szata graficzna przypomina prawdziwe recepty, w formie papierowej i elektronicznej mają trafić do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum