Akademia Zdrowia 2030: co należy poprawić w systemie?

Autor: KL,Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 24 października 2013 08:37

Zespół ekspertów przez wiele miesięcy analizował wady i niedociągnięcia systemu opieki zdrowotnej, aby je w przyszłości wyeliminować. Efekt tych prac w listopadzie powinien trafić na biurko premiera.

Akademia Zdrowia 2030: co należy poprawić w systemie?
Zmiany, które miałyby wejść w życie, dotyczą między innymi zasad funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także nowej roli ministra zdrowia, wojewody czy samorządu województwa.

Eksperci wskazują, że idea regionalizacji zarządzania ochroną zdrowia jest bardzo cenna i warto ją wykorzystać: to regionalne strategie powinny kreować politykę zdrowotną w województwie w perspektywie co najmniej 6-10 lat.

Ideą, do której dąży zespół ekspertów, jest model szwedzki, który w dużej mierze oparty jest na lekarzach rodzinnych. To oni diagnozują i leczą, także w zakresie usług specjalistycznych. Tymczasem polski pacjent odsyłany jest od gabinetu do gabinetu, spędzając większość czasu w niekończących się kolejkach.

Jak mówił w czasie IX Forum Rynku Zdrowia Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, zespół tworzyło 17 osób, w tym m.in przedstawiciele: lekarzy rodzinnych, samorządowców i pracodawców.

Podczas sesji "Polityka zdrowotna - coraz więcej wyzwań" zwracał uwagę, że w opinii ekspertów tworzących dokument, kwestie związane z odnowieniem infrastruktury nie powinny obciążąć budżetu systemu ochrony zdrowia, w którym i tak brakuje środków. Finansowaniem powinni zająć sie zewnętrzni inwestorzy.

- Istnieje też potrzeba dłuższych planów działalności dla szpitali - zaznaczył Andrzej Mądrala. - Kontrakty z NFZ powinny być dłuższe: 5-, a może nawet 10-letnie, aby szpitale miały zapewnione warunki dalszego funkcjonowania, a pacjenci - gwarancję ciągłości leczenia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum