Adam Struzik: samorządy walczą ze smogiem, a resort energii psuje przepisy

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2018 11:25

We wtorek (21 sierpnia) podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik poruszy temat nowych, znacznie gorszych niż dotychczasowe norm na węgiel i inne paliwa, jakie proponuje Ministerstwo Energii. We wtorek kończą się także konsultacje tego projektu.

Adam Struzik: samorządy walczą ze smogiem, a resort energii psuje przepisy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozporządzenie dopuści do obrotu węgiel bardzo niskiej jakości, o wysokiej zawartości siarki, popiołu oraz wilgoci co będzie sprzyjało powstawaniu smogu zamiast go likwidować.

- Samorządy starają się walczyć ze smogiem, ale jak to robić, gdy Ministerstwo Energii zamiast poprawiać przepisy, psuje? Do tego daje zaledwie 5 dni na konsultacje - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Jak zauważa, zaproponowane normy jakościowe umożliwią dalszą sprzedaż odpadów węglowych jakim są muły i flotokoncentraty węglowe, co stoi w sprzeczności ze znowelizowaną w lipcu br. ustawą o monitorowaniu i kontroli jakości paliw. Nadal w obrocie pozostanie paliwo niskiej jakości, które nie powinno być sprzedawane indywidualnym odbiorcom.

Dodaje, że zdumiewający jest również sam proces prowadzenia konsultacji. Minister Energii przekazał prośbę o uwagi do tak kluczowego aktu prawnego do podmiotów takich jak spółki węglowe, Główny Instytut Górnictwa czy związki zawodowe, a nie skierował go do konsultacji ani z samorządami, ani z organizacjami zajmującymi się ochroną powietrza.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum