Adam Sandauer: lekarze posuwają się za daleko

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 20:54

Protest lekarzy posuwa się za daleko, pacjenci nie mogą być zakładnikami - podkreślił w piątek (13 stycznia) honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauer.

Adam Sandauer odniósł się w ten sposób do stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, która zarekomendowała lekarzom, by nadal nie wskazywali na receptach poziomu odpłatności leku, z wyjątkiem leków przepisywanych w przypadku chorób wymienionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL mówił podczas piątkowej (13 stycznia) konferencji prasowej, że pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" nadal mogą być umieszczane na receptach jako jedna z form protestu, choć Rada nie zarekomendowała tego.

Stanowisko NRL poprzedziło uchwalenie w piątek (13 stycznia) przez Sejm noweli ustawy refundacyjnej, która znosi karanie lekarzy za błędne wypisanie recepty. M.in. o taką zmianę postulowało środowisko lekarskie.

Według Sandauera postulaty lekarzy są słuszne, ale w wyniku ich postępowania cierpią pacjenci.

- Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i lekarze podkreślają, że działają dla dobra pacjentów. To puste słowa. Protest posunął się za daleko, pacjenci nie mogą być zakładnikami - powiedział Adam Sandauer.

Dodał, że Rzecznik Praw Pacjenta powinien działać bardziej zdecydowanie, gdyż ma narzędzia, które mogą zatrzymać protest. W przypadku naruszania zbiorowych praw pacjentów może nakładać na świadczeniodawców kary finansowe.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum