Adam Niedzielski obiecuje miliardy na inwestycje w szpitale. Do 2029 r. około 7 mld

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP27 sierpnia 2021 16:27

Na inwestycje w infrastrukturę polskich szpitali przeznaczymy duże miliardy - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski obiecuje miliardy na inwestycje w szpitale. Do 2029 r. około 7 mld
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej na terenie Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie FOT. PAP/Marcin Bielecki
  • Przygotowujemy nowe rozwiązanie, regulację ustawową, której celem będzie usprawnienie działalności szpitalnictwa w całym kraju - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Chcemy wyeliminować niezdrową konkurencję między ośrodkami medycznymi - zapowiedział szef resortu zdrowia
  • - Będziemy chcieli, żeby szpitale kliniczne koordynowały tworzenie regionalnych sieci szpitali - powiedział minister zdrowia

Będą duże miliardy na poprawę infrastruktury szpitali

- W najbliższych latach przeznaczymy duże miliardy na poprawę infrastruktury szpitali - zapowiedział w piątek w Szczecinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmieniona ma być też organizacja szpitalnictwa; ma być ukierunkowane na pacjenta i jakość świadczonych usług.

W czasie konferencji prasowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szef resortu zdrowia mówił m.in. o inwestycjach w infrastrukturę szpitali.

- Pracujemy również razem ze szpitalami klinicznymi, czyli szpitalami uniwersyteckimi, nad takim przyspieszeniem procesu modernizacji całego szpitalnictwa w Polsce - mówił szef MZ.

Poinformował, że piątkowe rozmowy w Szczecinie dotyczyły wyzwań i problemów dotyczących polskich szpitali. Przekazał, że pomysł zmian koncentruje się na trzech aspektach. Pierwszym jest modernizacja infrastruktury szpitali.

- Tutaj w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia, czy do dyspozycji duże środki - środki związane z Polskim Ładem, środki związane również z napływem środków europejskich - mówił Niedzielski.

- W tej chwili najbliżej nam jest do uruchomienia subfunduszu modernizacji szpitali w ramach funduszu medycznego, w ramach którego będziemy wymieniali m.in. łóżka szpitalne, bo to nie tylko kwestia budynków. Ta modernizacja w najbliższych latach to będą duże kwoty, duże miliardy, które są przeznaczane na poprawę infrastruktury - zapowiedział.

Dodał, że "infrastruktura sama nie leczy". - Dlatego mamy dwa pozostałe elementy - drugi, który odnosi się do organizacji szpitalnictwa. Tutaj przygotowujemy nowe rozwiązanie, regulację ustawową, której celem będzie usprawnienie, uspójnienie (...) działalności szpitalnictwa w całym kraju - ujawnił Niedzielski.

Jak kontynuował, "to rozwiązanie ma wyeliminować niezdrową konkurencję między chociażby ośrodkami, które są położone między sobą i zamiast dostosować swoje oferty w taki sposób, żeby ona miała charakter kompleksowy, żeby w jak największym stopniu zaspokajała potrzeby pacjentów po prostu wybierane są te procedury, które są wygodne dla realizacji dla danej jednostki".

Niedzielski mówił także, że rozmawiał z Polską Unią Szpitali Klinicznych na temat procesu koordynacji ich działań. - Będziemy chcieli, żeby szpitale kliniczne odegrały szczególną rolę, żeby to one koordynowały ze względu na swoje zaawansowanie, ze względu na bycie pewnym centrum kompetencyjnym nie tylko w zakresach klinicznych, koordynowały tworzenie regionalnych sieci szpitali - powiedział.

 W szpitalach nastąpi "modyfikacja kultury organizacyjnej"

- Tutaj dzieje się to w naturalny sposób - podkreślał. - Część szpitali powiatowych wnioskuje do szpitala klinicznego o to, żeby stać się jego częścią. Dochodzi do takiego procesu konsolidacji i wtedy jeden zarządzający tymi jednostkami podejmuje takie decyzje, które mówią, że jedna jednostka będzie się specjalizowała w zakresach zabiegowych, a inne będą np. odpowiadały na wezwania demograficzne związane z opieką nad osobami starszymi - dodał szef resortu zdrowia.

Trzecim komponentem planowanych zmian jest modyfikacja kultury organizacyjnej. W ocenie Niedzielskiego powinna być bardziej ukierunkowana na jakość i na pacjenta. Jak dodał, "mówimy tutaj o projekcie ustawy przygotowanej przez ministerstwo zdrowia, która dotyczy jakości i bezpieczeństwa pacjenta".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum