×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Jest porozumienie w sprawie POZ. Niedzielski: Osiągnęliśmy kompromis. "Odchodzimy od stawki kapitacyjnej"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia28 czerwca 2021 14:12Aktualizacja: 28 czerwca 2021 20:15

- Zawarliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Nie pieniądze są w nim najważniejsze, ale zmiany w zasadach działania POZ - powiedział w poniedziałek, 28 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski. To kończy spór między resortem, NFZ i lekarzami rodzinnymi

Jest porozumienie w sprawie POZ. Niedzielski: Osiągnęliśmy kompromis. "Odchodzimy od stawki kapitacyjnej"
Minister zdrowia Adam Niedzielski i p.o. prezesa NFZ Filip Nowak na wspólnej konferencji prasowej ws. POZ/ Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
 • Koniec konfliktu na linii Ministerstwo Zdrowia - lekarze rodzinni. O szczegółach układu między NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim mówił w poniedziałek, 28 czerwca, Adam Niedzielski
 • - Rozmawialiśmy o tym, że priorytetem jest przeformułowanie funkcjonowania POZ. Cieszę się, że ta myśl znalazła zrozumienie pod drugiej stronie stołu negocjacyjnego - komentował minister zdrowia
 • Co zakłada porozumienie? Prace zespołu opierać się będą o 3 główne wytyczne

- Osiągnęliśmy kompromis z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego (porozumienie podpisano 27 czerwca - red.), które dotyczy przedłużenia umowy z placówkami POZ o 18 miesięcy. Tak długi okres jest ewenementem. Do tej pory były to okresy poniżej roku - zaznaczył Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

To nie wątek finansowy miał największe znaczenie

Podkreślił, że po raz pierwszy uczestniczył w lekarzami POZ, w których to nie wątek finansowy miał największe znaczenie, ale fundamentalna reforma podstawowej opieki zdrowotnej.

- Rozmawialiśmy o tym, że priorytetem jest przeformułowanie funkcjonowania POZ. Cieszę się, że ta myśl znalazła zrozumienie pod drugiej stronie stołu negocjacyjnego - dodał Niedzielski, dziękując za rozmowy Jackowi Krajewskiemu, prezesowi Porozumienia Zielonogórskiego i Tomaszowi Zielińskiemu, wiceprezesowi PZ.

Zawarte z w niedzielę porozumienie dotyczy również powołania zespołu, który będzie pracował nad gruntowną reformą podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Minister zdrowia wskazał, że prace zespołu opierać się będą o 3 główne wytyczne, obejmujące:

 • Stopniowe odchodzenie w finansowaniu POZ od ryczałtowej stawki kapitacyjnej (płacenia za każdego pacjenta na liście przychodni) na rzecz płacenia za liczbę wycenionych usług
 • Poszerzenie zakresu badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy POZ, między innymi przed skierowaniem pacjenta na konsultację do specjalisty
 • Wprowadzenie na większą skalę wskaźników, po których przekroczeniu placówki POZ będą otrzymywały premie finansowe

Czytaj także: NFZ: za leczenie w gabinecie lekarz POZ dostanie więcej pieniędzy. Nowe przepisy weszły w życie. Jakie stawki?

Za nadużywanie teleporad - mniejsze stawki

- Te wskaźniki będą dotyczyć, m.in. stopnia wyszczepienia pacjentów w danej jednostce POZ, a także liczby pacjentów objętych profilaktyką - zaznaczył minister zdrowa.

- Głównym celem planowanych zmian jest to, by pacjent miał jak największą dostępność do lekarza POZ, zagwarantowaną w formie bezpośredniej wizyty w gabinecie, a nie tylko poprzez teleporadę. Jeżeli teleporada będzie nadużywana, będziemy rozwiązywali umowy lub pomniejszymy stawki finansowania - zapowiedział Adam Niedzielski.

- Podstawowa opieka zdrowotna ma wziąć odpowiedzialność za zdrowie Polaków, a nie tylko za leczenie chorób. POZ powinien nie tylko reagować na zachorowania, ale tuż utrzymywać Polaków w zdrowiu.

Mamy 18 miesięcy na zreformowanie POZ

- Po raz pierwszy w takich rozmowach udało się nam uzyskać perspektywę czasową pozwalającą na przeprowadzenie rzetelnych reformy prowadzących do poprawy funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ.

Dodał: - Obecnie jest także planowana reforma szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Za kilka dni nie będzie już limitów na finansowanie wizyt w poradniach AOS. To wszystko uda się, jeśli będziemy mieli czas, aby popracować nad podstawą systemu, jaką jest POZ, w tym funkcjonowanie lekarzy pierwszego kontaktu.

Przewodniczącą zespołu pracującego nad reformą POZ została dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Wiceprzewodniczącymi zespołu, którego pierwsze spotkanie zaplanowano w przyszłym tygodniu, będą: prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski oraz przedstawiciel Centrali NFZ.

Czytaj również: Lekarze rodzinni dogadali się z NFZ. Jest kilka warunków. Chodzi m.in. o teleporady i dodatki motywacyjne

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze