Absurdy na kwarantannie. W szkole przepisy nie obowiązują, w zakładach pracy tak

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia14 listopada 2021 18:10

Przepisy związane z kwarantanną wzbudzają sporo wątpliwości, eksperci zwracają uwagę na absurdy i luki prawne: w szkole osoby zaszczepione mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, ale już w zakładach pracy taka zasada nie jest stosowana.

Zasady kwarantanny są niedopracowane. Fot. Shutterstock
  • Zgodnie z przepisami, szczepienie nie zwalnia z kwarantanny, ale według zaleceń Rady Medycznej może. Zaszczepieni domownicy mieszkający z zakażonym są z niej zwolnieni
  • Z kolei w przypadku wystąpienia ogniska zachorowań w szkole, sanepid powinien wdrożyć dochodzenie, a następnie kierować na kwarantannę osoby niezaszczepione
  • Sprawa dotycząca zakładów pracy przedstawia się jeszcze inaczej. Jeżeli pojawią się przypadki zakażenia, to pracownicy kierowani są na kwarantannę – często to od pracodawcy zależy czy pracownicy zostaną w domach

Szczepienia a kwarantanna w szkole

Jak przypomina portal prawo.pl, Rada Medyczna wydała rekomendację, zgodnie z którą zaszczepione dziecko jest zwolnione z kwarantanny.

Zarówno dorośli, jak i uczniowie niezaszczepieni bądź nie w pełni zaszczepieni, którzy mieli w placówkach szkolnych styczność z osobą zakażoną koronawirusem, podlegają kwarantannie. Z kolei osoby zaszczepione, dzięki obowiązującym przepisom, nie podlegają kwarantannie, tylko pozostają pod nadzorem epidemiologicznym.

Zgodnie ze stanowiskiem Rady Medycznej z 15 września 2021 roku, w sytuacji wykrycia ogniska zakażenia w szkole, sanepid powinien wdrożyć dochodzenie sanitarne, a następnie skierować na standardową 10-dniową kwarantannę osoby niezaszczepione – przypomina portal prawo.pl.

Jednak odesłanie całej klasy na zdalne lekcje nie świadczy o objęciu wszystkich dzieci kwarantanną, ponieważ zaszczepieni mogą uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne.

Czytaj: Kwarantanna również dla zaszczepionych. Ekspert ds. COVID-19 apeluje: trzeba zmienić przepisy

Koronawirus. 12 listopada. Rzecznik MZ: sytuacja zaognia się w czterech regionach

Wlewami z wody utlenionej i witamin przychodnia leczy nowotwory i choroby oczu. RPP ostrzega

 

Kwarantanna w zakładach pracy?

Co ciekawe, według ustaleń portalu, zakłady pracy mają nieco inne wytyczne niż szkoły.

Jeżeli w pracy pojawi się ognisko zakażenia, pracownicy są kierowani na kwarantannę – w przypadku, gdy ich kontakt z zakażonym był dłuższy niż 15 minut.

Jak zauważa prawo.pl, w głównej mierze od pracodawcy zależy czy jego pracownicy zostaną w domu. To na nim ciąży odpowiedzialność za poinformowanie sanepidu o ognisku zakażenia.

Sanepid zaś zwraca się z prośbą do pracodawcy o udostępnienie informacji o wszystkich osobach mających styczność z zakażonym. Zdarza się, że część pracodawców poda wszystkie potencjalne osoby, a inni podają jedynie nazwiska tych, którzy dłużej przebywali z chorym.

- Sanepid ma prawo zażądać informacji od pracodawcy o osoby, które miały kontakt z zakażonym. Jednak zawsze warto poprosić o sprecyzowanie, co oznacza styczność, np. czy chodzi o pobyt w zamkniętym pomieszczeniu bez maseczki dłuższy niż 10-15 minut, czy może chodzi o każdy kontakt. Nie ma przepisów definiujących na czym polega styczność. Są tylko ogólne wytyczne medyczne. Dlatego warto dopytać Sanepid, jakich dokładnie informacji oczekuje – wyjaśnił prawo.pl Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w kancelarii Mirosławski, Galos, Mozes.

Zdarzają się także sytuacje, gdy pracodawca nie wie o tym, że pracownik mieszka z osobą zakażoną. Osoby zaszczepione w tej sytuacji mogą dalej świadczyć pracę, a jeśli pracownik poinformuje o tym fakcie pracodawcę, finalnie może zostać poproszony o jedynie pracę zdalną lub "dobrowolną" kwarantannę.

Czytaj: Kwarantanna wjazdowa w związku z Covid-19. Sąd uchylił karę grzywny po kasacji RPO

Kwarantanna: ile trwa i jaki zasiłek? Najważniejsze ZASADY w listopadzie 2021

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Najważniejsze zasady kwarantanny w Polsce?

Kwarantanna trwa 10 dni, a czas został ujednolicony dla osób powracających do kraju, jak i dla pacjentów mających kontakt z potencjalnym źródłem zakażenia. Na kwarantannę kieruje inspekcja sanitarna i to od niej zależy, czy może ona zostać skrócona czy też nie.

Podstawowe zasady kwarantanny:

  • w przypadku kwarantanny wjazdowej po powrocie do kraju trwa ona 10 dni, licząc od następnego dnia od przyjazdu (z tego obowiązku mogą zostać zwolnione m.in. osoby zaszczepione);
  • z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem (kontakcie z osobą chorą), kwarantanna trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia/styczności ze źródłem zakażenia – służby sanitarne decydują o skróceniu albo wydłużeniu kwarantanny;
  • kwarantanna trwa 10 dni od dnia skierowania przez lekarza POZ na test w kierunku koronawirusa, aż do chwili otrzymania wyniku testu. Wynik negatywny automatycznie kończy kwarantannę, a pozytywny prowadzi do skierowania na izolację;
  • osoby współzamieszkujące z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) mają obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej;
  • osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie;
  • obowiązkowa kwarantanna nie jest wymagana od osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (do 6 miesięcy wstecz).

Obecnie również nie przeprowadza się testów u osób bez objawów przebywających na kwarantannie.

Czytaj: Kwarantanna: ile trwa i jaki zasiłek? Najważniejsze ZASADY w listopadzie 2021

Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Dwa leki na COVID-19 dopuszczone do obrotu w Europie. To Ronapreve i Regkirona

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum