Abp Wiktor Skworc: chaos w ochronie zdrowia z winy odpowiedzialnych za nią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2012 20:23

Na "dramatyczną" sytuację w ochronie zdrowia zwrócił uwagę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w słowie z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. Jego zdaniem chaos w tej dziedzinie świadczy o nieudolności osób za nią odpowiedzialnych.

 - Chaos, jaki w ostatnich tygodniach zapanował w kwestii refundacji za leki przepisywane pacjentom i trudności z otrzymaniem szybkiej, specjalistycznej pomocy, jest dowodem tego dramatyzmu i świadczy o nieudolności osób odpowiedzialnych za kształtowanie i rozwiązywanie tak ważnej społecznie sprawy, jaką jest zdrowie obywateli - napisał metropolita w słowie, odczytywanym w niedzielę (5 lutego) w kościołach archidiecezji katowickiej.

Jego zdaniem, w tej sytuacji na poparcie zasługują wszelkie inicjatywy społeczne służące reformie ochrony zdrowia, a zwłaszcza leczeniu chorób i szeroko pojętej profilaktyce.

"Człowiek, zwłaszcza człowiek chory, powinien być podmiotem wszystkich tych działań. Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby pieniądz, zysk czy oszczędności, zasłoniły ten naczelny cel - dobro chorego, jego powrót do zdrowia. Nie wolno przy tym zapominać, że troska o zachowanie zdrowia jest podstawową powinnością, co więcej - bożym przykazaniem dotyczącym każdego z nas" - czytamy w liście.

11 lutego w Kościele katolickim jest wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Od 1992 r., z inicjatywy Jana Pawła II, tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Chorego. Według abp. Skworca ten dzień jest okazją do przypomnienia "ludzkich i chrześcijańskich powinności względem każdego chorego, które w różnym stopniu spoczywają na władzach państwowych, samorządzie, rodzinie, Kościele, wspólnocie parafialnej, jak i na każdym z nas".

Przypomniał, że wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc choremu i cierpiącemu, żadna terapia nie zastąpi relacji międzyosobowych, pełnych zaufania odniesień między chorym a lekarzem, pielęgniarką oraz jego najbliższymi, w tym z duszpasterzami.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum