Abp Gądecki: życie ludzkie musi być tak samo chronione w każdej fazie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2011 14:53

Nie ma przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było chronione gorzej niż w jakiekolwiek innej fazie rozwoju - powiedział w czwartek (23 czerwca) abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Abp Gądecki: życie ludzkie musi być tak samo chronione w każdej fazie
Jak stwierdził, opowiedzenie się za ochroną życia każdego dziecka jest w Polsce dla każdego probierzem trwania w jedności z rodzajem ludzkim. Według hierarchy, duże nadzieje na pozytywne zmiany prawne należy wiązać ze społecznym projektem ustawy o ochronie życia każdego dziecka.

- Gdy Sąd Najwyższy uznał, że prawo do aborcji jest prawem osobistym kobiety, gdy konsekwencją tego wyroku i nacisku ze strony międzynarodowych organizacji aborcyjnych będzie zwiększanie liczby zabijanych dzieci poczętych w Polsce, trzeba powstrzymać falę zabójstw w polskich szpitalach i tak sformułować ustawę, by w sposób oczywisty wynikało z niej prawo do życia dla każdego dziecka - również dziecka chorego - podkreślił.

Abp. Gądecki stwierdził, że obecnie żadna z partii obecnych w Sejmie nie jest zainteresowana prowadzeniem prac nad ustawą chroniącą wszystkie nienarodzone dzieci. Jedynym rozwiązaniem jest przedstawienie jej jako projektu społecznego.

- Projekt społeczny ma wiele zalet. Przedsięwzięcia partyjne są odbierane najczęściej jako działania partykularne i natychmiast atakowane przez partię konkurencyjną. Projekt społeczny daje nam szansę wyjścia z błędnego koła interesów partyjnych - powiedział.

Jak zaznaczył, nie ma żadnych przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było chronione gorzej niż w jakiekolwiek innej fazie rozwoju. - Zgoda na zabijanie chorych dzieci w tej fazie wskazuje, że zdaniem ustawodawcy ludzie niepełnosprawni nie zasługują na prawo do życia. Dyskryminacja osób niepełnosprawnych w fazie prenatalnej prowadzi do dyskryminacji osób niepełnosprawnych w ogóle - powiedział.

Jak dodał, organizowanie aborcji przez państwową służbę zdrowia i dokonywanie jej przez lekarzy ma negatywne skutki społeczne: demoralizuje wszystkich zaangażowanych w ten proceder, powoduje erozję zaufania społecznego do instytucji państwowych i podważa szacunek do zawodu lekarza.

Metropolita poznański podkreślił, że przypadki prawnej dopuszczalności pozbawienia życia dziecka nienarodzonego należy uznać nie tylko za niezgodne z zasadami moralności, ale również konstytucji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum