Abp Gądecki apeluje ws. aborcji. Zwraca się do europosłów o głosowanie przeciw rezolucji popierającej aborcję

Autor: oprac. JKB • Źródło: Episkopat Polski, Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 14:54

Abp Stanisław Gądecki apeluje w sprawie aborcji. Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił się do europosłów, aby w Parlamencie Europejskim głosowali przeciw rezolucji popierającej aborcję. - Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia - przekonuje w swoim oświadczeniu duchowny

Abp Gądecki apeluje ws. aborcji. Zwraca się do europosłów o głosowanie przeciw rezolucji popierającej aborcję
Abp Stanisław Gądecki/Mat. Konferencja Episkopatu Polski
  • Abp Gądecki w oficjalnym oświadczeniu wyraził swój niepokój związany z rezolucją proponowaną przez Parlament Europejski
  • "Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego" - przekonuje duchowny
  • Debata i głosowanie w Parlamencie Europejskim na temat zdrowia i praw seksualnych oraz reprodukcyjnych zaplanowana jest na 23 i 24 czerwca

W środę i czwartek odbędzie się debata i głosowanie w sprawie zdrowia i praw seksualnych oraz reprodukcyjnych w Parlamencie Europejskim (Matić Report). W tej sprawie głos zabrał abp Stanisław Gądecki, który wyraził swój "niepokój i zdziwienie".

Abp Gądecki apeluje w sprawie aborcji

Duchowny w oświadczeniu opublikowanym  na oficjalnej stronie Episkopatu  Abp Gądecki apeluje do posłów Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi rezolucji.

- Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, a cóż dopiero uznanie jej za "podstawową usługę opieki zdrowotne" - stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że katolicy "w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom".

Duchowny w swoim oświadczeniu przypomina również, że kompetencja w zakresie ochrony zdrowia nie została przekazana UE, dlatego należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich.

- Należy nadmienić, że Unia Europejska w Karcie Praw Podstawowych wyraźnie wymienia prawo do sprzeciwu sumienia, co stanowi szczególny rys tej organizacji. Prawo do sprzeciwu sumienia, także personelu medycznego, wyraźnie zagwarantowane jest w konstytucjach wielu państw członkowskich. Przyjęcie rezolucji można by w związku z tym uznać również za atak na konstytucje wielu państw członkowskich – podkreślił w oświadczeniu.

Dodajmy, że debatę i głosowanie nad projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej (Matić Report) zaplanowano na 23 i 24 czerwca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum