Aborcja na życzenie? Rzecznik Praw Dziecka grozi: zrzeknę się stanowiska

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 października 2021 07:59

Jak stwierdził rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, zrzeknie się swojego stanowiska, jeśli w Polsce zostanie dopuszczona aborcja na życzenie. Zdaniem rzecznika złamałoby to podstawy prawa.

Rzeczni praw dziecka Mikołaj Pawlak. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Mikołaj Pawlak pełni funkcję RPD od grudnia 2018 roku. Tuż przed objęciem tej funkcji wskazywał, że będzie skupiał się na walce z samobójstwami, a także depresją wśród dzieci
  • W podsumowaniu swojej działalności rzecznik stwierdził, jednym z jego osiągnięć jest "rozpoznawalność rzecznika jako urzędu realnie pomagającego dzieciom"
  • Przy okazji zaznaczył, że stoi na straży praw dziecka, natomiast dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do ukończenia 18 lat
  • Zdaniem Pawlaka wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji jest "wielkim sukcesem"

RPD podsumowuje swoja pracę

Prawnik Mikołaj Pawlak jest rzecznikiem praw dziecka od 14 grudnia 2018 r. Przed objęciem tej funkcji, mówiąc o priorytetach RPD, wskazywał na walkę z samobójstwami i depresją wśród dzieci i na ochronę dzieci przed pornografią w internecie.

Pawlak zapowiadał też poprawę rozpoznawalność instytucji Rzecznika Praw Dziecka i opowiadał się stanowczo przeciwko karom cielesnym. Podkreślał, że "każdy czyn przeciwko dziecku, każde naruszenie jego nietykalności jest karalne, jest przestępstwem i wpływa na to dziecko".

Przed objęciem urzędu Pawlak oświadczył, że jako rzecznik chce być "pomocnikiem, pełnomocnikiem, obrońcą, powiernikiem i może za jakiś czas - przyjacielem dzieci". Zapewnił też, że będzie do dyspozycji zawsze o każdej porze, a każde dziecko w Polsce może do niego pisać lub dzwonić.

PAP zapytała Pawlaka o podsumowanie swojej pracy jako rzecznika i o najważniejsze - jego zdaniem - dokonania jako RPD od 2018 r.

Rzecznik zwrócił uwagę na przeprowadzone - pierwsze od 2003 r. - ogólnopolskie badanie naukowe jakości życia dzieci i młodzieży, zlecone przez niego. Pod koniec sierpnia 2021 r. opublikowano pierwszy z raportów badania, dotyczący edukacji. Wynika z niego, że uczniowie lubią polską szkołę, szczególnie ci najmłodsi.

RPD zaznaczył, że "dobrostan dzieci jest dla niego priorytetem".

Z kolei drugim najważniejszym - według Pawlaka - jego osiągnięciem jest "rozpoznawalność rzecznika jako urzędu realnie pomagającego dzieciom".

- Nie uchylam się od rozmowy w sprawach indywidualnych, które rozpatruję i do mnie wpływają. To jest praca po kilkanaście godzin dziennie - moja i moich współpracowników. Można mnie spotkać w sądzie czy urzędzie - zwracał uwagę Pawlak.

W opinii RPD wzrost zgłaszanych do niego spraw wiąże się z tym, że "ludzie wiedzą, słyszą, widzą aktywność rzecznika, który korzysta ze swoich kompetencji".

Czytaj: Rzecznik Praw Dziecka o szczepionkach: "eksperyment:. Premier Morawiecki komentuje te słowa

Rzecznik nie zgadza się na aborcję na życzenie

Pawlak wśród swoich osiągnięć wskazał też na rozpoczęcie budowy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Ma ono zostać otwarte dla zwiedzających w 2023 r.

W rozmowie z PAP podkreślił, że RPD stoi na straży praw dziecka, a dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do ukończenia 18 lat. Według Pawlaka wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, to "wielki sukces". W październiku 2020 r. TK orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

- Nigdzie nie ma prawa do zabijania, zawsze jest prawo do życia. Jako państwo mamy dołożyć wszelkich starań, żeby chronić osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli dziecko urodzi się bardzo chore, to nie należy go eliminować, ale uśmierzyć ból i zrobić wszystko, co może obecna medycyna - powiedział RPD.

Pawlak zaznaczył, że polskie prawo, konstytucja, chroni życie od momentu poczęcia. Zapowiedział, że jeżeli prawo zostanie zmienione w taki sposób, że dozwolona będzie aborcja na życzenie, to zrzeknie się funkcji RPD.

- Łamałoby to elementarne podstawy prawa, a dalsze funkcjonowanie urzędu nie miałoby sensu - wskazał.

Rzecznik, pytany o plany na najbliższy czas, przekazał, że skupi się na działaniach związanych z poprawą kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, problemie pieczy zastępczej, kwestiach wychowania i edukacji. Zostaną także opublikowane kolejne części badania jakości życia dzieci i młodzieży.

- W przyszłym roku chcemy nawiązać współpracę z uczelniami, które mają kierunki psychologiczne, pedagogiczne i prawnicze, aby pracowały nad wynikami raportu i badały ich przyczyny - zapowiedział.

Mikołaj Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Był dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu ministra sprawował nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Uczestniczył m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

Czytaj: Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniach: "to eksperyment". Prof. Horban łapie się za głowę. Siarkowska: tylko się podrapał

Oto co resort zdrowia proponuje medykom. Bromber: Drugiej strony to nie interesuje

Senacka komisja z nowym postulatem. Będzie dodatkowe 6,3 mld zł na ochronę zdrowia?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum