×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

AOTMiT: pierwszy wykaz leków do sfinansowania przez Fundusz Medyczny, m.in. w terapii SMA

Autor: WOK, MS/Rynek Zdrowia26 lutego 2021 23:54Aktualizacja: 26 lutego 2021 23:59

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała pierwszy wykaz leków o wysokim poziomie innowacyjności. Obejmuje 11 terapii, m.in. stosowanych w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i gruźlicy lekoopornej, które mogą być sfinansowane przez Fundusz Medyczny.

AOTMiT: pierwszy wykaz leków do sfinansowania przez Fundusz Medyczny, m.in. w terapii SMA
Leki innowacyjne, m.in. stosowane w gruźlicy i SMA mają szansę trafić do finansowania przez Fundusz Medyczny; FOT. Flickr/Phil and Pam Gradwell (CC BY 2.0)

Wykaz innowacyjnych leków (ukazał się w piątek, 26 lutego), które będą finansowane w ramach Funduszu Medycznego, zamieszczamy obok - do pobrania w pdf oraz poniżej.

Na wykazie znalazło się 11 terapii:

  • Ayvakyt (awaprytynib) - monoterapia w leczeniu dorosłych pacjentów z nieresekcyjnymi albo przerzutowymi nowotworami podścieliskowymi przewodu pokarmowego
  • Givlaari (giwosyran sodowy) - ostra porfiria wątrobowa u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat
  • Idefirix (imlifidaza) - leczenie desensytyzacyjne (odczulanie) u wysoko immunizowanych dorosłych biorców przeszczepu nerki
  • Isturisa (osilodrostat) - leczenie endogennego zespołu Cushinga u osób dorosłych
  • Oxlumo (lumazyran sodu) - leczenie pierwotnej hiperoksalurii typu 1 we wszystkich grupach wiekowych
  • Piqray (alpelisyb) - leczenie kobiet po menopauzie oraz mężczyzn z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi HR-dodatnim, HER2-ujemnym z mutacją PIK3CA
  • Polivy polatuzumab (wedotyny) - leczenie dorosłych pacjentów z nawrotowym/ opornym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych
  • Pretomanid FGK/Drovprela (pretomanid) - gruźlica lekooporna (MDR, XDR)
  • Reblozyl (luspatercept) niedokrwistość zależna od transfuzji z powodu zespołów mielodysplastycznych
  • Rozlytrek (entrektynib) - monoterapia w leczeniu dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 12 lat i starszych z guzami litymi z obecnością fuzji genu neurotroficznej receptorowej kinazy tyrozynowej (ang. neurotrophic tyrosine receptor kinase, NTRK
  • Zolgensma (onasemnogen abeparwowek) - rdzeniowy zanik mięśni (ang. spinal muscular atrophy, SMA) 5q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i klinicznym rozpoznaniem SMA typu 1 lub pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni 5q z bialleliczną mutacją genu SMN1 i z nie więcej niż 3 kopiami genu SMN2

Prof. Czauderna: Fundusz Medyczny zaczyna działać

16 lutego odbyło się pierwsze spotkanie powołanej przez Ministerstwo Zdrowia Rady Funduszu Medycznego. Przedstawiciel prezydenta RP w Funduszu, prof. Piotr Czauderna, zrelacjonował postępy w pracach związanych z Funduszem Medycznym.

- Spotkanie miało charakter organizacyjny. Planowane jest przez ministra zdrowia pokazanie raportu otwarcia, podejmowane są też pierwsze działania - powiedział prof. Piotr Czauderna, przedstawiciel prezydenta RP w Funduszu.

Dodał, że „mimo trudnych czasów” Fundusz Medyczny zaczyna powoli funkcjonować. Poinformował, że uruchomione zostało już zbieranie wniosków na leczenie za granicą, przydzielono także specjalny budżet w celu realizacji ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ustawę o Funduszu Medycznym 7 października 2020 roku. Jego dysponentem jest minister zdrowia. W ramach Funduszu wyodrębniono cztery subfundusze:

  • Infrastruktury strategicznej
  • Modernizacji podmiotów leczniczych
  • Rozwoju profilaktyki
  • Terapeutyczno-innowacyjny

Fundusz Medyczny będzie stanowił uzupełnienie systemu refundacyjnego w Polsce. Jest funduszem celowym, z którego puli mogą być finansowane ze środków publicznych innowacyjne, najbardziej zaawansowane terapie, między innymi w chorobach rzadkich oraz nowotworowych.

Wsparcie dostępu do najnowszych terapii

Jak podkreśla dr Magdalena Władysiuk z HTA Counsulting, opublikowana  26 lutego lista, wprowadza nowe ścieżki refundacyjne dla technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności oraz wysokiej wartości klinicznej.

- Zgodnie z zapisami ustawy o Funduszu Medycznym pierwszy wykaz leków po ocenie AOTMiT o wysokim poziomie innowacyjności dla terapii w onkologii i chorobach rzadkich miał zostać opublikowany w dniu 26 lutego 2021 i tak też się stało - podkreśla dr Władysiuk.

Dodaje: - Na pierwszym wykazie miały zostać umieszczone technologie lekowe dopuszczone do obrotu w procedurze centralnej w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2020 roku.

- Jednym z głównych celów wprowadzenia Funduszu Medycznego jest wsparcie dostępu do najnowszych terapii, szczególnie w chorobach rzadkich i onkologicznych, jako odpowiedź na potrzeby pacjentów w zakresie ochrony zdrowia i zidentyfikowanych problemów.

 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze