PAP/Rynek Zdrowia | 18-08-2011 16:56

AI i organizacje kobiece o zakazie aborcji i edukacji seksualnej

Całkowity zakaz aborcji nie wpłynie na liczbę zabiegów, a wyłącznie na jakość ich przeprowadzania - podkreśla prezes Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka. Razem z Amnesty International apeluje do posłów o odpowiedzialność przy rozpatrywaniu nowelizacji ustawy.

W piątek rano (19 sierpnia) dwie sejmowe komisje - Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny - mają zająć się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zakłada on m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji.

Amnesty International i Federacja wystąpiły do szefów komisji z pismami zwracającymi uwagę na konsekwencje zaostrzenia obowiązujących w Polsce przepisów w tym zakresie. Podobne pismo ma być też skierowane do premiera Donalda Tuska. W czwartek (18 sierpnia) organizacje zwołały konferencję prasową.

- Z naszych szacunków wynika, że problem podziemia aborcyjnego w Polsce jest ogromny. Na pewno rocznie dokonuje się około 100 tys., nawet do 150 tys. takich zabiegów - podkreśliła Nowicka.

Według niej wprowadzenie zakazu aborcji nie wpłynie na liczbę zabiegów, a jedynie pogorszy warunki, w jakich będą one wykonywane.

- Politycy wyobrażają sobie, że jeśli zakażą przerywania ciąży, to ten problem w magiczny sposób zniknie. Ale tak nie jest. Aborcja będzie wykonywana w gorszych warunkach, często urągających standardom medycznym - zaznaczyła prezes Federacji.

Jak dodała, dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że rozpatrywany obecnie projekt zawiera zapisy ograniczające edukację seksualną i dostęp do antykoncepcji. - To są przecież dwie jedyne, sprawdzone metody ograniczenia liczby aborcji - powiedziała.

Z kolei szefowa Działu Programowego Amnesty International Beata Oleksy-Sanocka zwracała uwagę, że zakaz aborcji uderzy w prawa i wolność kobiet, będzie też sprzeczny z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski.

- Obowiązujące obecnie w Polsce prawo jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Nie powinniśmy iść w kierunku jego radykalizacji, a skupić się na tym, by to, które obecnie obowiązuje, było respektowane - zaznaczyła.