×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

80 poprawek do ustawy o jakości. Dziś projektem zajmuje się nadzwyczajna podkomisja

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia03 lutego 2023 06:30

Zapisy dotyczące zgłaszania zdarzeń niepożądanych, autoryzacji oraz akredytacji udzielanych przez płatnika, częstotliwość waloryzacji wysokości świadczenia kompensacyjnego, czy też dotyczące obszaru jakości zarządczej - to główne zastrzeżenia zgłaszane do ustawy o jakości w ochronie zdrowia. Dziś projektem zajmuje się nadzwyczajna podkomisja sejmowa. Posłowie zapowiadają wniesienie 80 poprawek.

80 poprawek do ustawy o jakości. Dziś projektem zajmuje się nadzwyczajna podkomisja
Ustawa o jakości 3 lutego w Sejmie Fot. Shutterstock
  • W piątek, 3 lutego, nadzwyczajna podkomisja ma zająć się projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
  • - Liczę, że spokojnie rozpatrzymy wszystkie wady i zalety tego projektu, ale z doświadczenia procedowania ostatnich ustaw mam obawy, czy nie skończy się tradycyjnym odrzuceniem poprawek opozycji - mówi Rajmund Miller (KO)
  • Członek powołanej w ubiegłym tygodniu sejmowej podkomisji wylicza, że łącznie zgłoszonych ma zostać 80 poprawek. - To pokazuje, w jakim pośpiechu i jak niechlujnie tworzy się prawo - ocenia Miller
  • - Opozycja i przedstawiciele strony społecznej poprawki zgłaszają nie po to, by przeszkodzić rządowi w stanowieniu prawa, ale przeciwnie, by to prawo wychodziło z Sejmu w funkcjonalnym kształcie - podkreśla Marcelina Zawisza (Lewica)


Ustawa o jakości 3 lutego w Sejmie. 80 poprawek w podkomisji

- To kluczowa ustawa w 2023 roku w ochronie zdrowia i milowy krok dla reformy systemu - podkreślał w trakcie pierwszego czytania w Sejmie Adam Niedzielski. Jej dalszym procedowaniem zajmie się dziś, powołana w ubiegłym tygodniu, "Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta".

- Z racji wagi tejustawy oraz zgłoszenia wielu poprawek, powołamy podkomisję. To bardzo ważny projekt, dlatego uznaliśmy, że taki krok będzie słuszny - argumentował Tomasz Latos, przewodniczący Komisji Zdrowia, zgłaszając w trakcie ubiegłotygodniowych obrad wniosek o powołanie podkomisji.

Ważności dokumentu trudno odmówić, skoro zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań w zakresie autoryzacji placówek medycznych, wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, systemu świadczeń kompensacyjnych, rejestrów medycznych czy nowych zasad akredytacji.

A jak podkreślał Adam Niedzielski, "domyka on koncepcję reformy systemu ochrony zdrowia zaproponowanej przez rząd".

"Inny projekt poddano konsultacjom publicznym, a inny obecnie procedujemy"

Jak wylicza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia członek podkomisji Rajmund Miller (KO), do projektu ma być zgłoszonych łącznie 80 poprawek. - To pokazuje, w jakim pośpiechu i jak niechlujnie tworzy się prawo - ocenia.

Zwraca uwagę, że ustawa jest bardzo ważna w kontekście ochrony zdrowia,  także dlatego, że jest to jeden z tzw. kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy.

- A po raz kolejny złamano zasady legislacji, gdyż inny projekt poddano konsultacjom publicznym, a inny obecnie procedujemy - podkreśla Miller.

- Dobrze, że jest ta podkomisja. Liczę, że spokojnie rozpatrzymy wszystkie wady i zalety tego projektu, ale z doświadczenia procedowania ostatnich ustaw, również w wielkim pośpiechu mam obawy, czy nie skończy się tradycyjnym odrzuceniem poprawek opozycji, nawet jeżeli są merytoryczne - dodaje.

"Ustawa o jakości na wielu poziomach wymaga poprawek"

Na konstruktywną dyskusję liczy również Marcelina Zawisza (Lewica) tłumacząc, że "dzięki powołaniu podkomisji będzie przestrzeń, aby rozmawiać i wyłapywać niedociągnięcia w projekcie".

- Mam nadzieje, że wiele poprawek, które złożyłam, zostanie przez Ministerstwo Zdrowia uwzględnione. Zwłaszcza, że ustawa na wielu poziomach tych poprawek wymaga - przyznaje.

- W kuluarach przedstawiciele resortu zdrowia deklarują otwartość na poprawki i uwagi opozycji - dodaje. posłanka Lewicy 

Deklaracje otwartości na dyskusję złożył już w trakcie pierwszego czytania minister zdrowia.

- Chcemy, żeby ustawa gwarantowała i dawała najwyższą jakość przepisów i rozwiązań tam zawartych. Dlatego, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś propozycjami, to na pewno będziemy reagowali - zapowiedział wówczas Niedzielski.

- Opozycja i przedstawiciele strony społecznej poprawki zgłaszają nie po to, by przeszkodzić rządowi w stanowieniu prawa, ale przeciwnie - by to prawo wychodziło z sejmu w funkcjonalnym kształcie - przekonuje Zawisza.

6 lutego Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o jakości

Czy podkomisja gwarantuje wspomnianą przestrzeń do dyskusji, skoro już na poniedziałek, 6 lutego, zaplanowano dalsze procedowanie projektu w Komisji Zdrowia, a dzień później w sali plenarnej Sejmu?

- Działamy w szaleńczym tempie, do którego przyzwyczaił nas obóz Zjednoczonej Prawicy. Jeżeli podkomisję przepracujemy w duchu poprawy ustawy, w poniedziałek będziemy procedować dużo lepszy akt prawny - mówi Zawisza.

- Tak ważne sprawy nie powinny być tak szybko procedowane, chyba że z góry zakłada się przepchnięcie ustalonego wcześniej dokumentu bez jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji - odpowiada Miller.

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta?

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

  • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
  • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
  • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
  • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
  • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak przekonuje resort zdrowia, wprowadzenie przepisów i uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych ma pozwolić na:

  • poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości;
  • stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych;
  • poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych;
  • stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji;
  • porównywanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej;
  • stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze
  • środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości;
  • efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia;
  • usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych.

Pełna treść projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta do pobrania poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze