79-latek z COVID spędził w karetce 9 godzin. Pacjenta odsyłano od szpitala do szpitala

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia23 listopada 2021 12:30

Pan Bronisław z Włocławka spędził w karetce ponad 9 godzin, ponieważ odsyłano go pomiędzy szpitalami oddalonymi od siebie o blisko 100 kilometrów. Sprawę pilnie sprawdzi NFZ.

Pacjent przebywał w karetce 9 godzin. Fot. Shutterstock
  • 79-letni mężczyzna zachorował na COVID-19. W sobotę (20 listopada) źle się poczuł, więc rodzina wezwała karetkę
  • We włocławskim szpitalu podejrzewano u pacjenta udar, ale z powodu braku odpowiedniego oddziału skierowano go do Bydgoszczy. Nie potwierdzono tam udaru i pan Bronisław został ponownie przewieziony do Włocławka
  • Ostatecznie 79-letni pacjent został przyjęty w Bydgoszczy po ponad 9 godzinach w karetce. NFZ obiecał pilnie zająć się sprawą pacjenta

Sprawdź: W szpitalu wojewódzkim nie ma ortopedów. Lekarze nie przedłużyli kontraktów

Koronawirus. W trzech regionach sytuacja dramatyczna. To już nie wschodnia Polska

Pacjent z COVID-19 czekał 9 godzin w karetce

Jak informuje TVN24, 79-letni pan Bronisław z Włocławka przechodził zakażenie COVID-19, ale w ósmym dniu choroby znacznie gorzej się poczuł, dlatego też rodzina zdecydowała się na wezwanie karetki. Początkowo pacjent został przewieziony do szpitala we Włocławku, gdzie ratownicy medyczni podejrzewali także udar. Z powodu braku odpowiedniego oddziału, mężczyzna został zabrany na SOR w Bydgoszczy.

Jednakże, jak wynika z relacji TVN24, po wstępnych badaniach wykluczono udar - lekarz uznał, że to objawy COVID-19. Karetka z pacjentem ponownie została odesłana do Włocławka, ale na miejscu lekarz odmówił przyjęcia 79-latka, ponieważ nie ma wolnych łóżek covidowych.

Jak relacjonują dziennikarze szukano jeszcze miejsc w Aleksandrowie Kujawskim i Inowrocławiu – jednak bezskutecznie. Ostatecznie pacjent został przyjęty w nocy z soboty na nadzielę do Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

Czytaj: Masowo wzrośnie liczba zwolnień lekarskich. W rynek pracy uderzy wypalenie zawodowe

Prof. Simon: Rada Medyczna zarekomendowała premierowi lokalne lockdowny

700 uczniów na kwarantannie. Ogniska koronawirusa w 16 szkołach i przedszkolach w Opolu

Obłożone łóżka covidowe w szpitalach

TVN24 skontaktował się z dyrekcją szpitala w Bydgoszczy. Zdaniem dyrektorki ds. lecznictwa, popełniono szereg błędów.

- Trudno nam powiedzieć, dlaczego pacjent z terenu Włocławka został skierowany aż tak daleko, do nas, z podejrzeniem objawów takich, jakie miał. Według lekarzy, którzy badali pacjenta na SOR, rozpoznanie się nie potwierdziło. W związku z tym uznali, że zasadne będzie odesłanie pana do szpitala w rejonie miejsca zamieszkania – powiedziała portalowi Agnieszka Rogalska, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

Jak podkreśliła rozmówczyni, mogło zabraknąć czasu albo lekarz dyżurujący na SOR powinien być bardziej staranny. Dyrektorka uznała, że z powodu dużej liczby pacjentów, szpital nie jest w stanie dobrze zarządzić logistyką.

Czytaj: Chirurg miał przerwać operację, a zabieg dokończyć pielęgniarka. Szpital wydał oświadczenie

Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

We Włocławku wstrzymano dwa oddziały

Przypomnijmy, kilka dni temu pisaliśmy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku ogłosił, że wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały. Chodzi o oddział chorób wewnętrznych i nefrologii oraz II oddział chorób wewnętrznych

- W związku z całkowitym wykorzystaniem łóżek w obu oddziałach chorób wewnętrznych z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i możliwości personelu oraz zagrożenie epidemiologiczne zmuszeni jesteśmy do wstrzymania przyjęć do wymienionych oddziałów do odwołania – poinformował szpital na Facebooku.

Jak informuje placówka pacjenci, którzy będą zgłaszali się do lecznicy „będą w miarę możliwości przekierowywani do innych szpitali w regionie.

Czytaj: Szpital wojewódzki wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały do odwołania

Szpital wstrzymał wszystkie planowane operacje do odwołania. Przez COVID-19

Szpital covidowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum