730 mln zł dla szpitali. Prezes NFZ: wsparcie już w październiku

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2021 14:54

- Jeszcze w październiku przekażemy 730 mln zł dla szpitali - powiedział w trakcie EEC w Katowicach Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Filip Nowak, szef NFZ w trakcie ECC w Katowicach Fot. Rynek Zdrowia
  • 730 mln zł dla szpitali do końca 2021 roku. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada wyższy ryczałt dla szpitali
  • Jak tłumaczył podczas EEC w Katowicach Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ, część środków ma zostać przeznaczona na wynagrodzenia
  • Pierwsza transza pieniędzy zapowiadanych przez NFZ - z wyrównaniem od 1 lipca - ma zostać wypłacona już w październiku 

730 mln złotych dla szpitali. NFZ zapowiedział zmiany w ryczałcie dla szpitali

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak mówił o dodatkowych pieniądzach dla szpitali. Chodzi o podwyżce ryczałtu. W drugim półroczu 2021 roku NFZ ma przeznaczyć 730 mln zł. 

- Przede wszystkim te 730 mln zł dla szpitali będą poprawiały rentowność produktów, tj. zwiększenie wyceny świadczeń finansowanych sieci szpitali za pomocą ryczałtu - tłumaczył Nowak.

Z zapowiedzi gościa EEC, pieniądze mają zostać przeznaczone między innymi na wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

- To będą środki, które mam nadzieje, że zostaną skierowane również na wynagrodzenia po to, żeby wzmocnić ten przekaz związany z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia i umożliwiając utrzymanie zróżnicowanej siatki płac w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej

Szef NFZ zapowiedział, że szpitale otrzymają środki z wyrównaniem od 1 lipca, a pierwsze transze mają być przekazywane od października.

- Ta regulacja wchodzi z mocą obowiązywania od 1 lipca i oczywiście te świadczenia konsekwentnie będą wyższe w roku następnym. Trwa właśnie spotkanie dyrektorów oddziałów NFZ po to, aby usprawnić ten proces i już w październiku wypłacić te wyższe stawki w sieci szpitali - zapowiadał Nowak.

- Myślę, że to są ważne i oczekiwane zmiany. Pracujemy nad podniesieniem wyceny także w innych obszarach ochrony zdrowia ze szczególnym nastawieniem na ambulatoryjna opiekę specjalistyczna - dodał.

NFZ wylicza, że dla średniej wielkości szpitala powiatowego II stopnia PSZ wzrost ryczałtu oznacza dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych w perspektywie drugiego półrocza 2021 r.

W przypadku szpitala powiatowego I stopnia ma być to ponad 600 tys. zł.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Debata o ochronie zdrowia

Od 20 września w Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy. To największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W trzydniowym cyklu debat i spotkań poruszone zostaną sprawy ochrony zdrowia.

W pierwszej, poniedziałkowej - 20 września - sesji "Wizja ochrony zdrowia po pandemii” zaproszono m.in. ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, Filipa Nowaka, p.o. prezesa NFZ, Romana Topór-Mądrego - prezesa AOTMiT, Gertrudę Uścińską - prezes ZUS, Małgorzatę Gałązkę-Sobotę - dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i dyrektor Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Czytaj więcej: Rusza XIII Europejski Kongres Gospodarczy. Sesje dotyczące ochrony zdrowia - plan transmisji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum