62 organizacje przeciwne powołaniu prof. Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2018 14:00

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wraz z 61 organizacjami sygnującymi stanowisko sprzeciwu podkreśla, że prof. Bogdana Chazan, piastując stanowisko dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny, w sposób rażący złamał prawo na szkodę pacjentki, za co został dyscyplinarnie zwolniony. Według Federacji osoba, która w tak dalekim stopniu nie respektuje obowiązujących w Polsce przepisów, nie może sprawować funkcji publicznych.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny argumentuje, że sprawowanie funkcji publicznej przez prof. Bogdana Chazana jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą praworządności. Fot. Archiwum

Jak argumentuje Federacja w komunikacie przesłanym mediom, sprawowanie funkcji publicznej przez prof. Chazana jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą praworządności.

"Ponadto, obsadzenie stanowiska, które w założeniu ma poprawiać opiekę zdrowotną dla kobiet, przez osobę o skrajnie radykalnych, antykobiecych i nienaukowych poglądach jest absolutnie niezrozumiałe i wysoce niebezpieczne" - pisze Federacja.

Według organizacji prof. Chazan znany jest z odmawiania kobietom należnych świadczeń gwarantowanych, jak też przyznanych przez Konstytucję praw: do informacji, prywatności, decydowania o swoim życiu osobistym oraz godności.

"Czy osoba, która kieruje się własnym światopoglądem, a nie wiedzą naukową i prawem, może prawidłowo i skutecznie wykonywać powierzone jej zadania publiczne, dbając o dobro pacjentek? Czy lekarz, który w przeszłości świetnie zarabiał na przeprowadzaniu aborcji, a teraz arbitralnie i bezprawnie ich odmawia oraz chce karać nawet taksówkarzy za dowożenie kobiety na legalny zabieg, może być uznawany za autorytet medyczny?" - pytają sygnatariusze sprzeciwu i wyzwają wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek do odwołania prof. Chazana ze stanowiska wojewódzkiego konsultanta.

Federacja zapowiada, że w środę i czwartek (25 i 26 kwietnia) odbędą się w Kielcach pikiety prostestacyjne.

Pełna treść stanowiska i lista sygnatariuszy znajdują się na stronie www.federa.org.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum