60 mln zł w ramach programu "Opieka wytchnieniowa." Rusza NABÓR wniosków

Autor: oprac. MP • Źródło: MRiPS/Rynek Zdrowia08 października 2021 16:20

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”. Kto i na jakie wsparcie może liczyć?

60 mln zł w ramach programu "Opieka wytchnieniowa." Rusza NABÓR wniosków
Rusza nabór wniosków w programie "Opieka wytchnieniowa." Ministerstwo podało szczegóły Fot. Shutterstock
 • Rusza nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu "Opieka wytchnieniowa"
 • Kto, kiedy i na jakie wsparcie może liczyć?
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało szczegóły
 • Wnioski można składać do 22 października 2021 r.

"Opieka wytchnieniowa". Ministerstwo ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie

- Właśnie rozpoczyna się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu, zachęcam samorządy do dołączania. Wspólnie możemy poprawić jakość życia wielu osób - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak podkreśla wiceminister Paweł Wdówik, codzienna opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami to spore obciążenie. Wymaga często całkowitego podporządkowania swojego dziennego rozkładu zajęć, całego życia właśnie opiece.

- To z kolei wiąże z ciągłym obciążeniem psychofizycznym, a często także rezygnacją z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbaniem własnego zdrowia, całkowitą rezygnacją z osobistych aspiracji - tłumaczy wiceminister oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób. Budżet to 60 mln zł.

Kto może złożyć wniosek w programie "Opieka wytchnieniowa''?

O dofinansowanie wniosku w ramach programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego. Wnioski należy składać do właściwego wojewody.

Gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości nawet do 100 proc. kosztów.

Wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W poprzedniej edycji programu wnioski na środki finansowe z programu ''Opieka wytchnieniowa'' złożyło prawie 360 jednostek samorządu terytorialnego, a wsparciem objętych zostało ponad 3 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Wnioski można składać do 22 października 2021 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze