5 listopada druga tura rozmów o podwyżkach dla pielęgniarek i lekarzy. Weźmie w nich udział minister Niedzielski

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia05 listopada 2021 11:00

Punktualnie o godz. 11 w piątek, 5 listopada, ma się rozpocząć druga tura rozmów o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia. Spotkanie odbywa się w ramach Zespołu Trójstronnego. Weźmie w nim udział minister zdrowia Adam Niedzielski.

PAP/Paweł Supernak
  • Dziś, 5 listopada, kolejne spotkanie Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym. Poprzednie odbyło się wczoraj - 4 listopada
  • Tematem obu są ministerialne propozycje podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, a dokładniej zmiany w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach
  • Do negocjacji w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie dołączy dziś minister zdrowia Adam Niedzielski
  • W rozmowach Zespołu Trójstronnego - tak jak w poprzednich terminach - nie biorą udziału przedstawicieli medyków protestujących w Białym Miasteczku

Spotkanie MZ z Zespołem Trójstronnym. Tematem podwyżki w ochronie zdrowia

W czwartek, 5 listopada, o godz. 11 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie rozpocznie się kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia.

Tematem dwudniowych obrad (rozmowy toczyły się również w środę, 4 listopada) są ministerialne propozycje podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, a dokładniej zmiany w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Dziś w spotkaniu weźmie udział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Czytaj również: Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Jakie będą podwyżki wynagrodzeń? 

Przypomnijmy, że podczas poprzednich obrad, 25 października, Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił raport na temat dotychczasowych realizacji zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, które określa ustawa wprowadzona od lipca 2021 r. Jak podał NFZ podwyżki z tego tytułu otrzymało 269 tys. osób.

Czytaj więcej: Raport NFZ: płace 26 tysięcy pielęgniarek i położnych wzrosły średnio o 1,4 tys. zł brutto

Podwyżki te omijały jednak niektórych pracowników, stąd od jakiegoś czasu trwają rozmowy na temat korekty w sposobie ustalania wynagrodzeń.

- Propozycje Ministerstwa Zdrowia w części wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej. Musimy wspólnie usiąść i dopracować szczegóły, które mogą okazać się kluczowe. Czas się liczy i potrzebna jest determinacja - oceniła w rozmowie z PAP po ubiegłotygodniowym spotkaniu zespołu przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.

W rozmowach Zespołu Trójstronnego nie ma medyków z Białego Miasteczka

W skład zespołu trójstronnego wchodzą m.in. organizacje reprezentujące pracodawców, np. Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan, a także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"

Brakuje natomiast przedstawicieli Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, czyli medyków protestujących od 11 września w Białym Miasteczku przed Kancelarią Premiera.

Wcześniej protestujący sześciokrotnie spotykali się z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem, ale żadna z prób negocjacji nie przyniosła rozwiązania sporu. Komitet domagał się rozmów z szefem resortu Adamem Niedzielskim czy  premierem Mateuszem Morawieckim, ale ci nie spotkali się z medykami. Protestujący zdecydowali się wysłać list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Sprawdź: Kim jest Piotr Bromber? Nowy wiceminister zdrowia nie jest lekarzem

Czytaj: Kryzys w szpitalu dziecięcym pogłębia się. Już 72 lekarzy złożyło wypowiedzenia

Czytaj więcej: List do Kaczyńskiego. "Nam nie chodzi o awanturę polityczną"

W tym przypadku również nie było odzewu. 2 listopada medycy ponownie zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego, już w nieco w innym tonie.

- Panie premierze, w ostatnich dnia przybywa tysiące zakażonych koronawirusem. W tej chwili przebywa w szpitalach pod respiratorami już 600 osób i niestety, ponad połowa z nich umrze. Sytuacja jest krytyczna. Przeciążone mamy też oddziały pediatryczne, mamy pandemię RSV. Jest coraz trudniej. Kiedy usiąść do rozmów, kiedy nie teraz panie premierze – apelował Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dodał: - Obiecał pan, że usiądzie z nami do rozmów. Czekamy już tutaj ponad 50 dni. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Protestujący medycy dają premierowi czas do 20 listopada

W czwartek, 4 listopada, protestujący ponowie przekazali pismo do premiera Morawieckiego podkreślając, że jest to ostatni list skierowany do szefa rządu. 

- Daliśmy rządowi czas do 20 listopada. To już nasze ostatnie pismo - zapowiedziała podczas konferencji prasowej szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. 

- Jest nas coraz mniej w Białym Miasteczku, bo coraz więcej musi być nas na oddziałach - wskazywała Ptok, mając na uwadze narastającą falę Covid-19

Mateusz Szulca, przewodniczący Porozumienia Rezydentów dodawał: - Nas wezmą nakazami pracy do szpitali, w których pracowaliśmy i nie będzie nikogo, kto by w imieniu pacjentów występował

Czytaj więcej: Krystyna Ptok: premier ma czas do 20 listopada. Co potem?

Ponad 500 zniczy zapłonęło w Białym Miasteczku. "Hołd dla zmarłych medyków"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum