45 organizacji medycznych chce zaostrzenia restrykcji. Apel bez odzewu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP06 grudnia 2021 07:41

Prof. Robert Flisiak ogłosił, że apel o prace nad prawem ułatwiającym weryfikację szczepień pracowników oraz ograniczającymi dostęp osób niezaszczepionych do miejsc publicznych podpisało m.in. 45 medycznych towarzystw naukowych.

Specjaliści chcą weryfikacji szczepień w zakładach pracy. Fot. Shutterstock
  • Prof. Robert Flisiak podkreślił, że wspomniany apel podpisany został przez 45 towarzystw naukowych oraz przez większość członków Rady Medycznej
  • Jak wyjaśnił, apel jest odzewem na brak jakichkolwiek działań ze strony premiera, prezydenta czy marszałek Sejmu
  • Specjaliści zaapelowali o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników paszportu covidowego

Czytaj: Certyfikaty jakości bez CMJ. "Niech nas minister przekona"

Przedwczesna śmierć z powodu niewydolności nerek częściej grozi kobietom

Potrzebował certyfikatu covidowego. Poszedł na szczepienie z silikonową formą na ramieniu

Specjaliści wystosowali apel

- Informuję, że na dzień dzisiejszy Apel ZG PTEiLCHZ (Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - PAP) został poparty miedzy innymi przez 45 medycznych towarzystw naukowych, Naczelną Radę Lekarską, Unię Metropolii Polskich, Federację Przedsiębiorców Polskich, oraz większość (12 z 17) członków Rady Medycznej przy Premierze - przekazał w niedzielę wieczorem prezes PTEiLCHZ prof. Robert Flisiak.

- Niestety brak jest dotychczas jakiegokolwiek odzewu ze strony głównych adresatów - Prezydenta RP, Premiera, Ministra Zdrowia, Marszałek Sejmu, Marszałka Senatu - podkreślił.

Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych skierowali pod koniec listopada apel i list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Swoje wystąpienie uzasadnili "olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19, ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami, oraz niepewnością związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa".

Sprawdź: Rząd zaostrzy obostrzenia? Nowe decyzje za dwa tygodnie

Obowiązek szczepień. W Niemczech od połowy marca. Dla kogo?

Konkretne działania ze strony ekspertów

Specjaliści zaapelowali podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy.

Zwrócili się również o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nie posiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.

Zaapelowali też o podjęcie działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami oraz mobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

Zobacz też: Anafilaksja. Eksperci apelują o odczulanie w ambulatorium. "MZ pozostaje głuche"

MZ powołał nowy zespół. Ma przygotować reformę kształcenia lekarzy

Ciąża jak kara? Kobiety są wykluczane z badań klinicznych i leczenia biologicznego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum