×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

45-letni kardiolog Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia. Przedstawiamy sylwetkę

Autor: PAP, JW/Rynek Zdrowia09 stycznia 2018 12:35Aktualizacja: 09 stycznia 2018 12:36

We wtorek (9 stycznia br.) w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Nowym ministrem zdrowia został prof. Łukasz Szumowski, zastępując tym samym Konstantego Radziwiłła. Gabinet w nowym składzie ma zebrać się o godz. 13.30.

45-letni kardiolog Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia. Przedstawiamy sylwetkę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowy minister zdrowia jest kardiologiem-elektrofizjologiem i profesorem nauk medycznych, który swoje zawodowe życie związał z Instytutem Kardiologii w Warszawie.

Prof. Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 r. w Warszawie. Studia medyczne ukończył w roku 1997, w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 - doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2004 do 2011 r. kierował Pracownią Elektrofizjologii, a od 2011 kieruje Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca, utworzoną przez prof. Franciszka Walczaka. Od 21 czerwca 2016 roku jest profesorem nauk medycznych - tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Od 24 listopada 2016 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jest współtwórcą - w resorcie nauki - NAWA - Naukowej Agencji Wymiany Akademickiej. Oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 3 października 2017 r. Instytucja działa na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej i wymiany akademickiej. Z programów stypendialnych i grantowych NAWA mogą skorzystać studenci, doktoranci, młodzi naukowcy, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe. 

Pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie rozpoczął już w roku 1998.

Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie-Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

Profesor Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka w Warszawie. Jego hobby to żeglarstwo oraz narciarstwo. W wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

- Dziedziny medyczne to jeden z najważniejszych obszarów zarówno gospodarki, jak i badań, i nauki mający wpływ na innowacje - mówił dla portalu wnp.pl pod koniec kwietnia 2017 r. prof. Szumowski.

Jak zaznaczał, w obszarze badań nad nowymi cząsteczkami leków inwestycje są długotrwałe, natomiast w obszarze produktów i urządzeń medycznych ten czas do uzyskania efektu jest znacznie krótszy.

W maju ub.r. prof. Szumowski uczestniczył w sesji "Innowacje w medycynie" podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wskazywał wtedy, że w Polsce od wielu lat mamy do czynienia z ''ogromnym drenażem mózgów, dewastującym nie tylko naszą naukę, ale i gospodarkę''.

- Musimy wprowadzić rozwiązania, które młodych innowacyjnych Polaków, także w obszarze nauk medycznych, zatrzymają w Polsce. Chodzi między innymi o ułatwienie legislacyjne - mówił podczas kongresowej sesji wiceminister nauki.

Podkreślał również, że w Polsce trzeba wreszcie stworzyć warunki - także dotyczące modelu finansowania - dla rozwijania badań klinicznych, obserwacyjnych oraz populacyjnych.

- Bardzo brakuje w naszym kraju instytucji, którą można nazwać Narodową Agencją Badań Medycznych - stwierdził.

- Chcemy, aby za 10 lat polski sektor biotechnologii medycznej był jednym z najsilniejszych w Europie - powiedział z kolei PAP 5 stycznia br.

- Potrzebujemy tego sektora, ponieważ jest to dzisiaj jeden z najszybciej rozwijających się obszarów badań naukowych. W wielu krajach jest to również coraz ważniejszy obszar gospodarki, ponieważ biotechnologia wkracza w różne dziedziny. Żeby móc w ogóle myśleć o projektowaniu leków polskich, musimy mieć bardzo dobre badania podstawowe, również w obszarze biologii komórkowej - podkreślił.

Wypowiedź padła w kontekście powstania Instytutu Biotechnologii Medycznej (IB-Med), którego koncepcję w końcu grudnia 2017 r. przedstawili premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze