5 listopada drugi Zespół Trójstronny o wynagrodzeniach i podwyżkach dla pielęgniarek i lekarzy

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia05 listopada 2021 06:53

Dwa posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia zaplanowano 4 listopada i 5 listopada. W porządku obrad obu jest dyskusja nad ministerialnymi propozycjami podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia. 5 listopada w spotkaniu weźmie udział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber Fot. PAP/Paweł Supernak
  • 4 listopada i 5 listopada zaplanowano dwa posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia
  • Tradycyjnie już spotkania odbywają się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie
  • Na obu będą omawiane ministerialne propozycje podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia
  • 5 listopada w spotkaniu weźmie udział minister zdrowia

 4 i 5 listopada Zespół Trójstronny. Będzie o podwyżkach w ochronie zdrowia

4 listopada, następnie w piątek, 5 listopada, odbędą się dwa posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia. Na obu będą omawiane ministerialne propozycje podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, a dokładniej zmiany w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przedstawienie nowych propozycji placowych jeszcze 23 października na antenie Radia ZET obiecał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Pracujemy nad systemowymi rozwiązaniami,  a  przypomnę że od lipca podwyższone zostało  minimalne wynagrodzenie i to szczególnie w tych grupach, które najmniej zarabiały. To dotyczy fizjoterapeutów, diagnostów, pielęgniarek. Łącznie 250 tys. osób skorzystało z tej podwyżki – przypomniał i zapowiedział:

- Teraz kontynuujemy tę rozmowę na forum Zespołu Trójstronnego i myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni przedstawimy kolejną propozycję zwiększenia minimalnych wynagrodzeń. Będą teraz dotyczyły szerszej grupy – zadeklarował wówczas.

Zobacz: Pokazała pasek z wypłaty. "Tak świetnie zarabia pielęgniarka w Polsce". Będziecie w szoku

Zarobki pielęgniarki, lekarza, ratownika i salowej. MZ obiecuje podwyżki, tymczasem jest kontrowersyjna ustawa 

Czytaj także: 5 listopada druga tura rozmów o podwyżkach dla pielęgniarek i lekarzy. Weźmie w nich udział minister Niedzielski

NFZ podsumował, kto ile zarobił na lipcowych podwyżkach

Na poprzednich spotkaniach Zespołu Trójstronnego NFZ podsumował, kto na lipcowych podwyżkach – to wówczas weszła w życie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu – zyskał najwięcej.

Raport NFZ.jpg
Raport NFZ.jpg

W skrócie na największe podwyżki (w kategorii najniżej zarabiających) mogli liczyć fizjoterapeuci, psycholodzy i diagności laboratoryjni. Na kolejnych miejscach znaleźli się ratownicy medyczni i technicy pracujący w różnych zawodach medycznych oraz sekretarki medyczne, a także pielęgniarki i położne. Najniższe podwyżki otrzymali lekarze.

To jednak teoria, bo w praktyce większość zawodów medycznych i niemedycznych rozwiązania zapisane w ustawie mocno krytykowała.

Czytaj więcej: NFZ o podwyżkach. Pielęgniarki, lekarze, diagności, fizjoterapeuci. Kto dostał najwięcej?

Zespół Trójstronny bez protestujących medyków

Dodajmy, że w Zespole Trójstronnym nie uczestniczą przedstawiciele Białego Miasteczka i protestujących medyków z Komitetu Protestacyjno- Strajkowego. Natomiast pilna zmiana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu to jeden z głównych postulatów komitetu.

Protestujący już ponad 50 dni są przed Kancelarią Premiera. Wczoraj skierowali list do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Panie premierze, w ostatnich dniach przybywa tysiące zakażonych koronawirusem. W tej chwili w szpitalach pod respiratorami  jest już 600 osób i niestety, ponad połowa z nich umrze. Sytuacja jest krytyczna. Przeciążone mamy też oddziały pediatryczne, mamy pandemię RSV. Jest coraz trudniej. Kiedy usiąść do rozmów, kiedy jak nie teraz panie premierze – apelował Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przy tej okazji zapalono wokół Białego Miasteczka około 500 zniczy w hołdzie medykom, którzy zmarli walcząc z pandemią.

Czytaj więcej: Ponad 500 zniczy zapłonęło w Białym Miasteczku. "Hołd dla zmarłych medyków"

Polecamy: Kim jest Piotr Bromber? Nowy wiceminister zdrowia nie jest lekarzem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum