×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Obostrzenia covidowe przedłużone do 30 listopada. Są dwie duże zmiany

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Dziennik Ustaw03 listopada 2021 06:10

Weszło w życie nowe rozporządzenie covidowe Rady Ministrów. Zgodnie z nim obostrzenia w Polsce zostały przedłużone do 30 listopada. To jednak nie jedyna zmiana.

Obostrzenia covidowe przedłużone do 30 listopada. Są dwie duże zmiany
Nowe rozporządzenie covidowe przedłużyło obostrzenia do 30 listopada Fot. PAP/Andrzej Lange
  • Weszło w życie nowe rozporządzenie covidowe Rady Ministrów. To nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
  • Rozporządzenie przedłużyło istniejące obostrzenia do 30 listopada. Wprowadza również modyfikację obowiązku zasłaniania ust i nosa
  • Dokument został 28 października opublikowany w Dzienniku Ustaw. Obowiązuje od niedzieli, 31 października

Weszło nowe rozporządzenie o COVID-19. Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

28 października w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie wejdzie życie 31 października 2021 i od tego dnia będzie obowiązujące. 

Co zmieni nowe rozporządzenie covidowe? Przede wszystkim przedłuży te już obowiązujące o kolejny miesiąc, czyli do 30 listopada (obecnie, na podstawie poprzedniego rozporządzenia obowiązują do końca października).

Poza tym rozporządzenie modyfikuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami. Zapisano w nim, że noszenie maseczki w tych przestrzeniach będzie obowiązkowe, chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.

Wcześniej pisaliśmy: Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Sprawdź: L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być zwolnienie lekarskie?

Krótsze L4 i niższy zasiłek. Rewolucja w ZUS. Chorobowy, macierzyński, szpitalny po nowemu

Wszystkie obostrzenia zostają przedłużone do 30 listopada

Nowe rozporządzenia covidowe wejdzie w życie 31 października. Co zakłada?

  • przedłużenie do dnia 30 listopada 2021 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego;
  • modyfikacje regulacji dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa:
  • a) podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego – uczestnicy powyższych: konkursu i egzaminu zwolnieni będą z obowiązku zasłaniania ust i nosa (na wzór konkursów i egzaminów organizowanych dla przedstawicieli innych grup zawodowych objętych modyfikowanym przepisem),
  • b) na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni, instytutów badawczych, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, międzynarodowych instytutów naukowych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; projektowane rozwiązania przewidują, że zakrywanie ust i nosa na terenie ww. podmiotów będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.

Czytaj również: ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Na przerwach tylko w maseczce, chyba że 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu przepisy w sprawie obowiązku zasłaniania ust i nosa zmodyfikowano, by umożliwić podejmowanie w tym zakresie decyzji (chodzi o obowiązek noszenia maseczek na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni) podejmowania decyzji przez kierujących ww. podmiotami w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej.

- Z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą innych osób (przebywają w niehomogenicznych grupach osób), w tym w sposób utrudniający zachowanie dystansu, np. w czasie przebywania w szatniach, czy też stołówkach albo przemieszczania się między pomieszczeniami, w których odbywają się zajęcia - to fragment uzasadnienia. 

Czytaj: Zasiłek chorobowy na kwarantannie i izolacji. Kto i na co może liczyć?

MZ przyznaje: 2 na 3 łóżka szpitalne do pilnej wymiany. "Nie spełniają funkcji"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze