×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

30 zawodów deficytowych w 2022 roku. W czołówce pielęgniarki, lekarze, ratownicy, opiekunowie

Autor: JPP • Źródło: Barometr Zawodów 202208 lutego 2022 09:12

Az 30 zawodów ma status deficytowych w 2022 roku Polsce. To m.in. pielęgniarki, położne, psychologowie i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, ratownicy medyczni.

30 zawodów deficytowych w 2022 roku. W czołówce pielęgniarki, lekarze, ratownicy, opiekunowie
Na liście zawodów deficytowych w 2022 roku są m.in. pielęgniarki, położne, psychologowie i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie Fot. PTWP
  • Az 30 zawodów ma status deficytowych w 2022 roku Polsce - wynika z najnowszego badania „Barometr zawodów 2022”, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
  • Na liście są m.in. pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, ratownicy medyczni
  •  - Nowym zawodem są psychologowie i psychoterapeuci, którzy we wcześniejszych latach znajdowali się w równowadze – czytamy w opracowaniu

Aż 30 zawodów deficytowych w 2022 roku w Polsce. Wśród nich zawody medyczne

Najnowszy raport „Barometr zawodów 2022” powstał na zlecenie ministra rodziny i polityki społecznej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. To siódma edycja badania. Pod lupę wzięto 168 zawodów, w tym 130 ma status zawodów zrównoważonych, a 30 deficytowych.

- Zawód deficytowy, to taki w którym jest więcej ofert pracy niż kandydatów, gdzie nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach – niewielka  - wskazują autorzy opracowania.

W 2022 roku w deficycie, jak czytamy w raporcie, znajdzie się 30 zawodów, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej. Nowym zawodem na liście są psychologowie i psychoterapeuci, którzy we wcześniejszych latach znajdowali się w równowadze.

Eksperci wskazują też, że w skali kraju najwięcej niedoborów pracowników pojawi się w zawodach budowlanych i medycznych.

Pielęgniarki, położne, lekarze, opiekunowie, ratownicy i fizjoterapeuci w deficycie

Na liście 30 najbardziej deficytowych zawodów w Polsce w 2022 roku sporo jest zawodów medycznych. To m.in. pielęgniarki, położne, psychologowie i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, ratownicy medyczni.

Zawody deficytowe w Polsce w 2022 roku. Branża medyczna i opiekuńcza:

  • fizjoterapeuci i masażyści,
  • lekarze,
  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • pielęgniarki i położne (w trwałym deficycie),
  • ratownicy medyczni,
  • psycholodzy i psychoterapeuci (w deficycie od 2022)

- Największe problemy ze znalezieniem pracowników pojawią się w ośrodkach wiejskich oraz w miejscowościach, w których budowane są nowe szpitale czy oddziały. Oczywiście nie ominą też miast wojewódzkich. Ogółem deficyt pielęgniarek i położnych pojawi się w 347 powiatach (z czego w 92 będzie to duży deficyt), natomiast lekarzy w 317 (w 72 będzie duży) – wskazują autorzy Barometru.

Więcej problemów w publicznej ochronie zdrowia

Jak podkreślają niedobory kadrowe będą bardziej odczuwalne w publicznej służbie zdrowia, ze względu na trudniejsze warunki pracy i niższe wynagrodzenia.

- Zwiększona samoświadomość dotycząca dbania o zdrowie, powiększająca się grupa seniorów, siedzący tryb życia, rozwój oferty SPA w ramach usług hotelarskich, czy otwieranie się nowych placówek rehabilitacyjnych powodują wzrost zapotrzebowania na fizjoterapeutów i masażystów. Często potencjalni kandydaci do pracy w tym zawodzie nie posiadają aktualnego wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, co uniemożliwia podjęcie zatrudnienia w zawodzie i potęguje deficyt – czytamy w raporcie.

Z kolei „choroby cywilizacyjne, szersza obecność tematu zdrowia psychicznego, zaburzeń osobowości w debacie publicznej oraz większa potrzeba i świadomość dbania o zdrowie psychiczne sprawiają, że w 2022 roku brakować będzie psychologów i psychoterapeutów, mimo, że do tej pory był to zawód zrównoważony”.

- Szczególne zapotrzebowanie widać na specjalistów zajmujących się terapią osób młodych, które w wyniki pandemii dużo częściej popadają w depresje, czy też w skrajnych przypadkach podejmują próby samobójcze (tj. m.in. terapeutów zajęciowych oraz nauczycieli psychologów). Brak chętnych do pracy w tych specjalizacjach wynika w dużej mierze z warunków zatrudnienia – oferowane są tylko części etatu lub po kilka godzin w danej placówce, co wymusza konieczność dojazdów w obrębie miasta albo powiatu – wynika z badania.

Opiekunów brakuje, a ich warunki pracy  pogorszyły się

W deficycie jest też zawód opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych, co jest efektem starzenia się społeczeństwa, natomiast problem pogłębiła pandemia COVID-19.

-  Tymczasem warunki pracy opiekunów uległy w czasie pandemii pogorszeniu (poczucie osamotnienia w pełnionej roli, zwiększenie obciążenia obowiązkami opiekuńczym, a także utrudniony dostęp do wsparcia – zarówno tego o formalnym, jak i nieformalnym charakterze), co spotęgowało lukę na rynku pracy. Deficyt prognozowany jest w 249 powiatach – czytamy w Barometrze Zawodów 2022.

Dodajmy, że Barometr zawodów 2022 stanowi VII ogólnopolską edycję badania. Został opracowany w trakcie 344 paneli eksperckich. Najpierw na poziomie powiatowym, następnie wyniki zostały uogólnione na poziom wojewódzki i krajowy. Prognozę zapotrzebowania na zawody sporządzono dla wszystkich 380 powiatów w Polsce. Lista zawodów w VII krajowej edycji badania zawiera 168 pozycji.

Zawody deficytowe 2022
Zawody deficytowe 2022
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze