30 proc. lekarzy rodzinnych w regionie nie podpisało umów z NFZ. Od stycznia porady POZ w SOR-ach i Izbach Przyjęć?

Autor: oprac. MP • Źródło: WOW NFZ/Rynek Zdrowia27 grudnia 2022 19:30

Około 30 proc. umów lekarzy rodzinnych z NFZ w Wielkopolsce nie zostało przedłużonych. Od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia. - Przygotowywane są rozwiązania finansowe, dzięki którym Fundusz będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć - informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

30 proc. lekarzy rodzinnych w regionie nie podpisało umów z NFZ. Od stycznia porady POZ w SOR-ach i Izbach Przyjęć?
30 proc. lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce nie podpisało umów z NFZ Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
 • Z końcem grudnia 2022 roku wygasa część umów wielkopolskich podmiotów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia
 • Jak wylicza Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, na 641 umów lekarzy rodzinnych, w przypadku ok. 30 proc. nie zostały podpisane aneksy
 • Oznacza to, że od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia
 • - Prowadzimy rozmowy z innymi podmiotami, które są w stanie przejąć deklaracje pacjentów oraz szpitalami, gdzie pomoc mogą znaleźć osoby, których lekarze nie podejmą pracy od 2 stycznia - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ
 • Tłumaczy, że przygotowywane są także rozwiązania finansowe, dzięki którym Fundusz będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć

Lekarze rodzinni nie podpisują umów z NFZ. Co z opieką po 1 stycznia 2023?

- Na 641 umów lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce, w przypadku ok. 30 proc. nie zostały podpisane aneksy - wylicza Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oznacza to, że od 1 stycznia część przychodni POZ nie będzie mogła przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia.

Rzeczniczka przypomina, że 6 grudnia wielkopolski oddział Funduszu przekazał przychodniom lekarzy rodzinnych aneksy pozwalające przyjmować pacjentów w ramach ubezpieczenia przez kolejne 27 miesięcy, a długość tego okresu jest wynikiem porozumienia zawartego 28 listopada, po negocjacjach między przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających lekarzy rodzinnych a Ministerstwem Zdrowia i NFZ.

 - Wielkopolska jest jedynym województwem w kraju, gdzie część lekarzy nie zgadza się na zaproponowane warunki umów. Wśród nich są lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy oczekują skrócenia okresu obowiązywania umowy do 12 miesięcy. Taka zmiana nie jest brana pod uwagę przez NFZ - tłumaczy Żbikowska-Cieśla.

Porada POZ w SOR-ach i Izbach Przyjęć? Przychodnie bez kontraktu z NFZ

Jednocześnie rzeczniczka podkreśla, że oddział NFZ podjął działania zabezpieczające dostęp do leczenia mieszkańcom Wielkopolski.

- Prowadzimy rozmowy z innymi podmiotami, które są w stanie przejąć deklaracje pacjentów oraz szpitalami, gdzie pomoc mogą znaleźć osoby, których lekarze nie podejmą pracy od 2 stycznia - wyjaśnia.

- Przygotowywane są także rozwiązania finansowe, dzięki którym Fundusz będzie mógł zapłacić szpitalom za porady POZ udzielone w SOR-ach i Izbach Przyjęć tym pacjentom, których lekarz rodzinny nie podpisał aneksu przedłużającego umowę z NFZ. Podobnie finansowane będą porady udzielane tym pacjentom przez inne przychodnie POZ - dodaje, tłumacząc, że obecnie przychodnie lekarzy rodzinnych stopniowo odsyłają podpisane aneksy.

- Liczymy na to, że do końca roku pozostałe podmioty zdecydują się na kontynuowanie współpracy z Funduszem. Po 31 grudnia będziemy mogli przedstawić listę przychodni, które z niej zrezygnowały - mówi Żbikowska-Cieśla.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze