3 tysiące medyków z Ukrainy chętnych na kurs polskiego. Wciąż są wątpliwości

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/prawo.pl/legaartis.pl12 kwietnia 2022 00:15

Medycy z Ukrainy otrzymują zezwolenia na pracę w Polsce w trybie uproszczonym i na mocy specustawy. Czy da się nauczyć się języka medycznego w mowie i w piśmie w ciągu 45 godzin lekcyjnych?

3 tysiące medyków z Ukrainy chętnych na kurs polskiego. Wciąż są wątpliwości
Czy po 45 godzinach nauki lekarz z Ukrainy będzie władał językiem w wystarczającym stopniu? Fot. Adobestock
  • Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego prowadzi kursy językowe dla medyków z Ukrainy
  • Zainteresowanie jest spore. Potwierdza to minister Adam Niedzielski
  • Lingwiści pytają, czy to możliwe, aby poziom znajomości języka zdobyty w ciągu 45 godzin wystarczył lekarzom do pracy z polskim pacjentem?

Niedzielski: blisko 3 tysiące chętnych na kursy językowe

Z powodu bariery językowej spora liczba lekarzy i pielęgniarek z zagranicy nie może podjąć pracy w placówkach medycznych w Polsce. Problem ten postanowiło załagodzić Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Niedawno uruchomiło bezpłatne kursy podstawy medycznego jęz. polskiego. Czy to możliwe, aby nauczyć się języka w ciągu 45 godzin?

- Od roku mamy procedurę przyjmowania lekarzy z zagranicy, która ma uproszczony charakter. Wymaga on przedstawienia tylko i wyłącznie podstawowych dokumentów bez wymogu znajomości języka polskiego, bo tę umiejętność można uzupełnić chociażby w kursach prowadzonych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, gdzie w tej chwili mamy blisko 3 tys. chętnych na takie kursy językowe -  mówił niedawno minister Adam Niedzielski.

Jak zauważył portal kancelarii prawnej legaartis.pl, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że po 3 tygodniach i 45 godzinach lekcyjnych osoby te będą w pełni przygotowane do podjęcia pracy w zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki.

- Wielką obawę co do tego projektu zgłaszają lingwiści i lekarze twierdzą, że to niemożliwe – napisał portal.

Zgodnie ze specustawą oraz uproszczoną ścieżką wydawania zezwolenia na pracę medykom i pielęgniarkom z Ukrainy wydaje Ministerstwo Zdrowia. Na niedawnej konferencji prasowej minister Niedzielski przyznał, że takim trybem od początku wojny na Ukrainie objęto już 70 lekarzy- uchodźców, co daje wynik ponad jedno zezwolenie dziennie.

Jak poinformowało CMKP, placówka prowadzi bezpłatne intensywne kursy podstawy medycznego języka polskiego dla:

  • lekarzy/lekarzy dentystów
  • ratowników medycznych
  • pielęgniarek i położnych

Szybki tryb nauki. Zajęcia online, test i certyfikat

Zajęcia online będą się odbywać w grupach 15-osobowych. Kurs obejmuje łącznie 45 godzin lekcyjnych, a w ramach kursu uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne. Kurs zakończy test postępu. Kurs kończy test i certyfikat.  Jeszcze na etapie projektowania specustawy pojawiły się wątpliwości m.in. ze strony Naczelnej Rady Lekarskiej.

Portal prawo.pl sugeruje, powołując  się na stanowisko Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, że aby osiągnąć najniższy poziom znajomości języka, czyli A1 potrzeba ok. 80-120 godzin nauki, by znać go średnio trzeba poświęcić 350-400 godzin. Do pracy w ochronie zdrowia wymagana jest znajomość języka na poziomie minimum B2. By to osiągnąć, trzeba poświęcić na naukę co najmniej 500 godzin.

Cytowana przez prawo.pl Maria Libura, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pyta. – Kto z nas nauczy się języka czeskiego w 45 godzin i będzie w stanie przeprowadzić wywiad medyczny, porozmawiać na wrażliwe tematy, które wymagają sprawności językowej? - przedstawia wątpliwości.

Na problem zwrócił też uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich: "osoba nie znająca języka polskiego, która chce wykonywać zawód regulowany, może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowa pacjenta."

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum