×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

29 listopada sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP29 listopada 2021 08:47

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w poniedziałek, 29 listopada, zbierze się sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa - Omikron. Następnie obradować będzie zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2.

29 listopada sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa
29 listopada zbierze się sztab kryzysowy w sprawie nowego wariantu koronawirusa, Omicron Fot. Shutterstock
 • Nowy wariant koronawirusa pochodzący z Afryki - Omikron - dotarł do Europy
 • Jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w poniedziałek, 29 listopada, o godz. 11 zbierze się sztab kryzysowy w sprawie nowej mutacji
 • O godz. 14 zbierze się również zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2

Sprawdź: Od grudnia nowe obostrzenia możliwe w galeriach, sklepach i restauracjach

Omikron. Nowy wariant koronawirusa. 29 listopada zebranie sztabu kryzysowego

- O godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia - powiedział w poniedziałek, 29 listopada, wiceszef resortu Waldemar Kraska, pytany o mutację OMICRON. Z kolei o godz. 11 odbędzie się zebranie specjalnego sztabu kryzysowego.

Wiceszef MZ pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa - OMICRON, podkreślił, że "jest ona bardzo poważną sytuacją".

- Zresztą wszystkie kraje podchodzą do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie - dodał.

Kraska poinformował też, że w poniedziałek, 29 listopada, o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV2. Zespół działa w Ministerstwie Zdrowia od 10 maja.

Przekazał, że zespół obradował też w ubiegłym tygodniu.  - Także rozmawialiśmy o tej sytuacji, bo jest dość dynamiczna, jeśli chodzi o pojawienie się nowej mutacji - podkreślił.

Czytaj także: Nowe restrykcje od 30 listopada w Wlk. Brytanii. To przez wariant Omikron

Sztab kryzysowy ws. wariantu koronawirusa. Omikron rozprzestrzenia się w Europie

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że również w poniedziałek, 29 listopada, o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego.

- Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu - powiedział Kraska.

O posiedzeniu specjalnego sztabu kryzysowego poinformowała jako pierwsza "DGP". W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Osoby przybywające z Afryki pod szczególną kontrolą. Omikron dotarł do Europy

Eksperci chcą oszacować, jakie zagrożenie dla Polski może stanowić nowy wariant oraz jakie ewentualne działania powinny zostać w związku z tym podjęte.

Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej, by zwracano szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami powracającymi z Afryki, szczególnie RPA. Próbki pobrane od takich osób będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa.

Czytaj: Omikron w Polsce? Wiceminister Kraska odpowiedział czy nowy wariant już u nas jest

Koronawirus. 29 listopada. Kraska zdradził dane o zakażeniach i zgonach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze