28 września trzecie spotkanie medyków z wiceministrem Bromberem. Będzie przełom?

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia28 września 2021 06:22

We wtorek, 28 września, odbędzie się kolejne spotkanie medyków z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem. Ubiegłotygodniowe negocjacje nie przełamały impasu. Strony wzajemnie przerzucały się argumentami. Czy wtorkowe, trzecie już podejście do dialogu, zmieni coś w trwającym sporze?

28 września kolejne spotkanie protestujących medyków w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • We wtorek - 28 września - spotkanie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia
  • To już trzecia tura rozmów protestujących w Białym Miasteczku medyków z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem
  • Dwie wcześniejsze próby - podjęte w ubiegłym tygodniu - niewiele wniosły do złagodzenia sporu
  • W poniedziałek protestujący otrzymali dokumenty, o które prosili resort zdrowia
  • - Analizujemy dane i przygotowujemy się do wtorkowego spotkania - usłyszeliśmy od medyków z Białego Miasteczka

28 września spotkanie protestujących medyków z Ministerstwem Zdrowia

Od 11 września trwa ogólnopolski protest medyków. Wówczas przedstawiciele kilkunastu zawodów medycznych i niemedycznych przeszli ulicami Warszawy. Szacuje się, że w manifestacji udział wzięło 30-50 tys. protestujących.

Po zakończeniu manifestacji, przy Kancelarii Premiera manifestanci rozłożyli Białe Miasteczko 2.0. Medycy domagali się rozmów z rządzącymi, ale strony długo nie mogły porozumieć się kto ma zasiąść do owych rozmów. 

Medycy domagali się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, Ministerstwo Zdrowia wskazywało natomiast, że resort reprezentuje minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia powołało wiceministra zdrowia ds. dialogu Piotra Brombera i to on w ubiegłym tygodniu spotkał się z komitetem.

We wtorek - 28 września - kolejna, trzecia już tura rozmów.

Czy tym razem należy spodziewać się przełomu w negocjacjach? Sądząc po dotychczas toczonych rozmowach, może o to być trudno. Protestujący niejednokrotnie zarzucali wiceministrowi brak przygotowania do negocjacji. 

- Jakość przygotowania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia do rozmów z przedstawicielami Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia pozostawia wiele do życzenia - mówiła w sobotę - 25 września - Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na antenie TOK FM.

Jest jednak szansa, że dotychczasowy dialog ruszy z miejsca, ponieważ wobec niezadowalających wyników rozmów, w piątek komitet wysłał list do wiceministra zdrowia Piotra Brombera, w którym oczekiwał dostarczenia do niedzieli konkretnych dokumentów i konkretnych danych, o których ma toczyć się dyskusja podczas wtorkowego spotkania.

Jak poinformował Rynek Zdrowia Gilbert Kolbe, rzecznik Białego Miasteczka, w poniedziałek dokumenty dotarły do protestujących, którzy błyskawicznie rozpoczęli analizę przesłanych danych, w celu przygotowania się na wtorkową, trzecią już turę negocjacji.

PO SPOTKANIU: Medycy po spotkaniu z wiceministrem Bromberem. Kością niezgody zarobki

Czytaj więcej: Mam wrażenie, że Ministerstwo Zdrowia nie ma pomysłów na rozwiązanie problemów w ochronie zdrowia

PILNE Ministerstwo Zdrowia przesłało dokumenty do protestujących medyków. "Analizujemy"

"MZ gra na zwłokę". "Straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga"

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu strony spotkały się dwukrotnie - 21 oraz 23 września.

Za pierwszym razem Komitet Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia krótko skomentował, że "dla nas było to techniczne spotkanie", wiceminister zdrowia ds. dialogu podkreślał zaś, że "spotkanie było merytoryczne".

Przy drugiej próbie rozwiązania sporu, było jeszcze więcej rozbieżności w ocenie trwających negocjacji.

- Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje. MZ podaje dane, które zawierają błędy merytoryczne. Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia grają na zwłokę. Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani - mówili protestujący medycy.

- Zaapelowaliśmy o wprowadzenie po dwóch niezależnych obserwatorów z każdej strony, którzy niezaangażowani w protest będą mogli ocenić jakość i tempo negocjacji. Niestety, propozycja została odrzucona - tłumaczyli.

- Zaproponowaliśmy konkretną perspektywę i konkretne nakłady, w trzech wariantach wzrostu wynagrodzeń w latach 2022-2027. Protestujący też złożyli swoje propozycje. Jesteśmy na początku tych negocjacji. Straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga - mówił zaś wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Czytaj więcej: Druga tura rozmów protestujących medyków z MZ. "Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani"

Bromber po spotkaniu z medykami: straszenie zaostrzeniem protestu to nie jest dobra droga

Białe Miasteczko przed Kancelarią Premiera znów aktywne

Po "cichym dyżurze", który wdrożono po samobójczej próbie dokonanej podczas konferencji prasowej w Białym Miasteczku przed tygodniem - w piątek 24 września - medycy wznowili swoją aktywność i ponownie odwiedzający pacjenci mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

- Otwieramy się ponownie i wracamy do aktywności. Odwiedzający nasze miasteczko będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Chodzi m.in. o testy paskowe w kierunku HCV, badanie poziomu cukru, pomiary ciśnienia. Będzie można też skorzystać z konsultacji z lekarzami czy pielęgniarkami - mówił w piątek Gilbert Kolbe, rzecznik Białego Miasteczka.

- Dziś w Białym Miasteczku gościliśmy ponad 5000 osób! Wykonaliśmy około 1000 darmowych badań i konsultacji! Kolejki były, ale nie takie jak w NFZ. Można? Można! Dziękujemy i zapraszamy jutro! - pisał w niedzielę Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia o weekendowej frekwencji w Białym Miasteczku.

Czytaj więcej: Białe Miasteczko znów otwarte. "Cichy dyżur" zawieszony. "Wracamy do aktywności"

Białe Miasteczko 2.0: w niedzielę było tu około 5 tys. osób. Wykonano 1 tys. badań

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum