28 kwietnia Dniem Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Autor: NSZZ Solidarność/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 11:59

28 kwietnia na całym świecie, także w Polsce, obchodzi się Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Z tej okazji w wielu krajach będą organizowane uroczystości związane z obchodami tego dnia, zarówno przez organy władzy, jak i organizacje pracodawców i pracowników w ramach trójstronnej współpracy obowiązującej w Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO). Organizacja ta uznała ten dzień w 2001 roku, a w 2003 roku proklamowała go jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Organizowanie obchodów tego dnia daje impuls do organizowania kolejnej międzynarodowej kampanii mającej na celu rozpowszechnianie zasad bezpiecznej i zdrowej pracy we wszystkich krajach. Głównym celem dorocznych kampanii jest podnoszenie świadomości na temat metod zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego zdrowia w pracy, a także uczczenie osób, które zginęły w pracy, uległy wypadkom przy pracy lub  chorobom zawodowym.

Dzień 28 kwietnia jest obchodzony przez członków związków zawodowych pod nazwą: Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Dzień ten jest obchodzony przez organizacje zrzeszone w Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych na całym świecie jako dzień poświęcony pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe.

W Polsce, uchwałą Sejmu z 9 lipca 2003 roku, dzień 28 kwietnia został ustanowiony „Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy”, a od 1991 roku z inicjatywy NSZZ „Solidarność” obchodzony jest pod nazwą: „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych”.

Tak jak w innych krajach, w 2010 r. planuje się organizację ogólnokrajowych, regionalnych i lokalnych uroczystości związanych z obchodami tego Dnia. Według informacji uzyskanych od przedstawicieli związków zawodowych planowane są uroczystości w różnych miastach. Ogólnokrajowe obchody związkowe organizowane są we Wrocławiu przez Komisję Krajową oraz Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Więcej informacji na: http://www.obywatel.org.pl/index.php?module=news&func=display&sid=11901

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum