27 proc. więcej na budżet NFZ w przyszłym roku. Głównie na wynagrodzenia

Autor: oprac. KM • Źródło: Forsal/Rynek Zdrowia06 lipca 2022 18:00

- Jedni obiecują, my dowozimy - pisze na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. NFZ ma w przyszłym roku zwiększyć budżet o 27 proc., czyli o 29 miliardów złotych. Głównie na podwyżki.

27 proc. więcej na budżet NFZ w przyszłym roku. Głównie na wynagrodzenia
29 mld zł więcej znajdzie się w przyszłym roku w budżecie NFZ. Fot. Shutterstock
  • Jak podał Forsal, powołując się na Dziennik Gazetę Prawną, przyszłoroczny budżet Narodowego Funduszu Zdrowia będzie o 27 proc. wyższy niż obecny
  • To kwotowo da 29 mld zł więcej
  • Sejm ma radzić nad tą kwestią już w przyszłym tygodniu

Wyższy budżet NFZ. Głównie na wynagrodzenia

Przyszłoroczny budżet NFZ ma być o 27 proc. wyższy niż bieżący - to da o 29 mld zł więcej na wydatki. Poinformował o tym Forsal za Dziennikiem Gazetą Prawną.

W opinii redaktorów portalu  "kwota jest rekordowo wysoka". Podkreślone zostało, na co zostanie przeznaczona: głównie pieniądze pójdą na podwyżki wypłat dla lekarzy - Forsal donosi, że kwota może oscylować nawet wokół 20 miliardów złotych. Pieniądze mają pomóc w rozwiązaniu problemów z zasobami kadr medycznych. Pozostałe fundusze zostaną spożytkowane na leczenie pacjentów.

Wynagrodzenia w medycynie rosną

Planową zwyżkę wydatków podkreślił w twitterowym wpisie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział 6 proc. PKB na zdrowie i zaznaczył, że "wynagrodzenia w sektorze medycznym rosną najszybciej w gospodarce".

W ocenie dr n. ekon. Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego z Uczelni Łazarskiego skrócenie kolejek w placówkach ochrony zdrowia, sukcesywne wydłużanie długości życia i zarazem spadek zgonów będzie sprawdzianem, czy większy budżet NFZ rzeczywiście przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum