27 października rusza nowy szpital tymczasowy. To przez galopującą czwartą falę koronawirusa

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 października 2021 07:52

Koronawirus. W środę, 27 października zostanie otwarty szpital tymczasowy w Ostrołęce, a w przyszłym tygodniu szpital w Poznaniu. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia i rządu na galopującą czwartą falę pandemii.

27 października rusza nowy szpital tymczasowy. To przez galopującą czwartą falę koronawirusa
Szpital tymczasowy w Ostrołęce w marcu 2021 roku. Fot. PAP/Artur Reszko
  • Podczas konferencji prasowej 26 października szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie bazy łóżkowej szpitali
  • Przyznał, że prognozy dotyczące liczby zakażeń nie sprawdziły się. - Nasze pierwotne prognozy wymagają przeszacowania, a dolne przedziały liczby zakażeń na koniec listopada i grudnia będą z całą pewnością bliżej 10 tysięcy niż 7 tysięcy przypadków - mówił szef resortu zdrowia
  • Dodał, że w ciągu najbliższych dni baza zostanie zwiększona o 10 tys. łóżek, z czego 8,5 tys. w zwykłych szpitalach oraz 1,5 tys. w tymczasowych
  • - To jest ta dodatkowa przestrzeń, która na co najmniej 2-3 tygodnie da nam bezpieczeństwo - zaznaczył
  • W pierwszej kolejności, w środę, 27 października zostanie otwarty szpital tymczasowy w Ostrołęce, a 2 listopada szpital tymczasowy w Poznaniu. Kolejny będzie szpital na Okęciu

27 października rusza Szpital Tymczasowy w Ostrołęce

Jak zaznaczył Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie, pogarszająca się sytuacja epidemiczna wymaga reakcji.

Z powodu znacznego wzrostu zakażeń:

  • 27 października rusza Szpital Tymczasowy w Ostrołęce,
  • 2 listopada zostanie uruchomiony Szpital Tymczasowy w Poznaniu
  • w najbliższym czasie zostanie otwarty także szpital na Okęciu.

- Reakcją jest w tej chwili zwiększanie infrastruktury łóżkowej, czyli tej części bazy szpitalnej, która jest przeznaczona na walkę z COVID-19 - stwierdził.

Poinformował, że w tej chwili jest ponad 5 tys. hospitalizacji, a dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest blisko 10 tys. łóżek.

- Te 10 tys. oznacza, że od sierpnia zwiększyliśmy bazę łóżkową o 4 tys. Ona pierwotnie wynosiła mniej więcej 6 tys. Czyli systematycznie - tak jak widzimy tempo rozwoju pandemii - również zwiększamy, razem z wojewodami, razem z MSWiA, tę liczbę dostępnych łóżek dla systemu covidowego - mówił Niedzielski.

Czytaj: Niedzielski: Musimy przeszacować prognozy. Zakażeń będzie więcej niż przewidywaliśmy

Sprawdź: Koronawirus. 26 października rekordowa liczba zgonów. Ogromny wzrost zakażeń

MZ współpracuje z wojewodami

Przypomniał, że w piątek odbyło się spotkanie z wojewodami z całej Polski, na którym podjęto decyzję, żeby różnica pomiędzy łóżkami zajętymi a dostępnymi dla osób chorych na COVID-19 nie była zbyt duża.

- Bo to oznacza, że kolejne łóżka są wyjmowane z systemu przeznaczonego na leczenie innych chorób, których leczenie jest sprawą równie ważną. Dlatego będziemy pilnowali, żeby ten wskaźnik zajętości łóżek był na poziomie 60-70 proc., nie tak jak w poprzednich falach, gdzie ten bufor staraliśmy się mieć zdecydowanie większy - zaznaczył minister zdrowia.

Podkreślił, że baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie w najbliższym czasie zwiększona łącznie o 10 tys. łóżek - 8,5 tys. w zwykłych szpitalach i 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych. "To jest ta dodatkowa przestrzeń, która na co najmniej 2-3 tygodnie da nam bezpieczeństwo" - ocenił.

Czytaj: MZ uruchomi 10 tys. łóżek covidowych. Rusza m.in. szpital tymczasowy na Okęciu

Trzecia dawka dla wszystkich. MZ: od 2 listopada skierowania

Minister zdrowia: pacjenci będą proszeni o odpowiedź na dziewięć pytań. Dziś rusza ankieta

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum